Na první let k Měsíci poletí i Kanaďan. Astronauti už dostali simulátor pro přípravu

  • Na programu Artemis se bude podílet také Kanada.
  • Kanadský astronaut se zúčastní mise Artemis 2, která bude prvním pilotovaným letem k Měsíci od roku 1972.

Po Evropské kosmické agentuře podepsala spolupráci na programu Artemis také Kanadská kosmická agentura. 

Evropa dodává servisní sekci pro kosmickou loď Orion a postaví také moduly pro stanici Gateway na oběžné dráze Měsíce. Kanada dodá mechanický manipulátor Canadarm3, se kterým budou moci astronauti na stanici přenášet náklad i moduly.

Kanada je v tomto oboru největší specialista. První mechanická ruka s názvem Canadarm se používala v nákladovém prostoru raketoplánu. V průběhu třiceti let vyzvedla nespočet družic, Hubblův dalekohled ale třeba také moduly pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Na vnější straně ISS dnes slouží Canadarm2.

Canadarm3 dopraví ke stanici Gateway nejspíše nákladní loď Dragon XL v roce 2026. Rameno bude ve srovnání se svými předchůdci vylepšeno. Mimo jiné má disponovat prvky umělé inteligence pro podporu operací v době, kdy bude stanice bez lidí. 

Za svůj příspěvek k programu Artemis získá Kanada dvě sedačky v Orionu. První bude při misi Artemis 2, kdy Orion obletí Měsíc. Druhá sedačka bude při letu Orionu ke Gateway v blíže neupřesněním termínu.

Artemis 2 bude prvním letem k Měsíci od Apolla 17 v roce 1972. Orion poletí po trajektorii částečně podobné Apollu 13. Astronauti se ale dostanou do rekordní vzdálenosti asi 7400 km od odvrácené strany Měsíce. Start mise je naplánován na rok 2023. Kosmická loď i raketa SLS pro tuto misi se už staví.

Astronauti dostali simulátor

NASA nedávno představilo 18 astronautů pro program Artemis, ze kterých se bude vybírat i americká část mise Artemis 2. Přesné složení posádky bychom se měli dozvědět v příštím roce.

Tři z osmnácti astronautů (Stephanie Wilson, Jonny Kim a Randy Bresnik) se podívali na simulátor lodě Orion, který nedávno dorazil do Johnsonova vesmírného střediska v Houstonu. Na simulátoru se bude trénovat start, přistání i operace Orionu u Měsíce.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (3) Další článek: Apple musí řešit nečekaný zájem o iPhony. Chce navýšit výrobu, ale není to tak jednoduché

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,