Na Slunci řádilo tornádo vysoké jako čtrnáct Zemí. Na povrch vrhalo žhavé kapky o velikosti Měsíce

Solar Dynamics Observatory na Slunci zaznamenala obří „tornádo“. Astronomové ho sledovali od 14. března a to zhruba čtyři dny. Pak se rozptýlilo do oblaku magnetizovaného plynu.

„Z tohoto vířícího sloupce plazmatu vysokého jako čtrnáct Zemí pršely na Slunce kapky žhavého materiálu o velikosti Měsíce,“ uvedl mj. na Twitteru astrofotograf Andrew McCarthy. „Nedokážu si představit pekelnější místo.“

Podle fyzika Mathewa Owense z University of Reading se jednalo o „vlákno polární koruny“ (polar crown filament).

„Vlákno je obrovská, zkroucená magnetická struktura, která někdy i celé měsíce sedí nad povrchem Slunce,“ vysvětlil Owens v rozhovoru pro Business Insider a na uklidněnou dodal, že my na Zemi se nemusíme ničeho obávat.

„Toto konkrétní po erupci zamířilo nad severní pól Slunce, takže se rozhodně neblíží k nám ani k žádné jiné planetě.“ 

Na Slunci se toho nicméně v poslední době děje mnohem víc. Např. se tam otevřelo hned několik koronálních děr, z nichž jedna je odhadem třicetkrát větší než Země.

Diskuze (2) Další článek: Bude se klonovat pravěký bizon? Ambiciózních projektů na zmrtvýchvstání vyhynulých zvířat je víc

Témata článku: Vesmír, Země, Výzkum, Astronomie, Twitter, Slunce, Měsíc, Tornádo, Povrch, Severní pól, Business insider, Velikost, Kapka