Srážka letadel na tokijském letišti má pět obětí. Menší Bombardier vyrážel pomáhat obětem zemětřesení

Oživeno 3. ledna 2024

Den po nehodě na tokijském letišti Haneda vyplouvají na povrch další podrobnosti. Přestože se všem 367 cestujícím a 12 členům posádky Airbusu 350 podařilo uniknout z hořícího stroje, celá událost má nakonec tragickou bilanci. Zemřelo totiž pět členů posádky menšího letadla Bombardier Dash 8-300, který s Airbusem kolidoval. Další podrobnosti přinesl web The Aviation Herald, zabývající se nehodami a incidenty v komerčním letectví.

Airbus A350-900 společnosti Japan Airlines s registrací JA13XJ na pravidelné lince JL-516 ze Sappora do Tokia přistál v 17:47 místního času za tmy na dráze 34R na letišti Haneda. Krátce po přistání se srazil s letounem Dash 8-300 japonské pobřežní stráže s registrací JA722A a začal hořet.

A350 po přibližně 1680 metrech zastavil u pravého okraje dráhy a cestující i posádka byli následně evakuováni pomocí tří nouzových skluzů. Druhé letadlo se šesti osobami na palubě rovněž začalo hořet. Přežil jen kapitán, který je toho času s vážnými zraněními v kritickém stavu v nemocnici, zatímco zbývajících pět členů posádky při nehodě zahynulo. Obě letadla shořela.

Letecká společnost Japan Airlines následně oznámila, že její Airbus 350 přepravoval 367 cestujících (včetně 8 dětí) a 12 členů posádky. Všichni byli z letadla evakuováni, nicméně dle zasahujících hasičů došlo ke čtrnácti zraněním, z nichž však žádné není hodnoceno jako vážné.

Ve druhé tiskové zprávě aerolinky uvedly, že před odletem nedošlo k žádné anomálii. Jako zásadní se jeví tvrzení, že posádka obdržela a zopakovala povolení k přistání. To potvrzují i záznamy řízení letového provozu, dle kterých byl A350 předán věži na frekvenci 118,725 MHz. Dostal pokyn „pokračovat v přiblížení“ a asi o 90 sekund později věž povolila letadlu přistání.

Japonská pobřežní stráž oznámila, že její letoun Bombardier Dash 8-300 registrace JA722A převážel šest osob. Kapitána se podařilo evakuovat, dalších pět osob se v té době pohřešovalo. Letadlo vezlo zásoby do Niigaty, kde předtím došlo k silnému zemětřesení. Později tokijská metropolitní policie potvrdila pět mrtvých z tohoto stroje.

Cestující z Airbusu uvedli, že se přistání zpočátku jevilo jako normální, nicméně po dosednutí se ozvala rána a z vnějšku začala pronikat oranžová záře. Nejprve se ozvalo hlášení „uklidněte se, prosím“ a následně „neberte si zavazadla a nevstávejte“. Údajně neproběhla žádná výzva k evakuaci, nicméně i tak se cestujícím podařilo z hořícího stroje uniknout. Jiné zdroje uvádějí, že výzva k evakuaci byla realizována pomocí megafonů.

Japonské ministerstvo dopravy uvedlo, že letiště Haneda bylo okamžitě uzavřeno a veškeré lety z něj a na něj zrušeny. Přilétající lety byly odkláněny na letiště Narita. Přibližně ve 21:30 místního času (tady asi 3 hodiny a 45 minut po nehodě) letiště obnovilo provoz na dráhách 16R/34L, 04/22 a 05/23. Dráha 16L/34R zůstává uzavřena.

Ministerstvo dopravy na tiskové konferenci uvedlo, že se vyšetřuje, zda let JL-516 dostal povolení k přistání. Na dráze se v té době nacházelo letadlo pobřežní stráže, které způsobilo kolizi, přičemž se vyšetřuje, jak se na dráze ocitlo. V grafice ukázalo přibližné polohy obou letadel.

Klepněte pro větší obrázek Přibližné polohy obou letadel

Odpoledne 2. ledna 2023 francouzský Úřad pro vyšetřování a analýzu bezpečnosti civilního letectví (BEA) oznámil, že vyslal do Tokia čtyři vyšetřovatele a pět technických poradců, aby se připojili k japonské radě pro bezpečnost dopravy (JTSB), která nehodu vyšetřuje.

Celou událost rozebral také letecký odborník a youtuber Rostislav Kopecký, známý spíše pod přezdívko flyRosta.

Původní zpráva

Airbus A350 letecké společnosti Japan Airlines začal na tokijském letišti Haneda hořet poté, co se při přistání srazil s menším letadlem pobřežní stráže (podle některých zpráv šlo o letoun Bombardier Dash 8). Video pořízené v úterý večer místního času ukazuje letadlo, pohybující se po dráze s ohněm vycházejícím z oken a motorové části.

Všech 367 cestujících a dvanáct členů posádky z paluby Airbusu bylo úspěšně evakuováno. Vzhledem k rozsahu požáru a k úrovni poškození trupu letadla lze soudit, že cestující i posádka dodrželi veškeré evakuační postupy. Pět ze šesti osob na palubě menšího letadla je však v současné době nezvěstných – údajně měl přežít pouze kapitán.

Překvapivě klidní cestující

Záběry místní televize zachytily okamžik, kdy cestující utíkali přes ranvej, zatímco letadlo za nimi hoří. Později se objevily videozáznamy z vnitřku letadla pořízené během přistání a bezprostředně po zastavení. Zdá se, že cestující zůstali překvapivě klidní i v okamžicích, kdy kabinu zaplnil kouř.

Pouhé dva roky starý Airbus A350 s registrací JA13XJ letěl nejprve z Tokia do Sappora. Následně odstartoval v 16:27 ze Sappora a po jedné hodině a dvaceti minutách letu přistál v Tokiu na dráze 34R. Zde se patrně střetl s letadlem pobřežní stráže, které mělo dopravit životně důležité zásoby na letiště Niigata v prefektuře Ishikawa, kterou včera zasáhlo silné zemětřesení.

Na záběrech z místa je vidět hasičské vozy a stroj, který je zcela pohlcený plameny. Jedná se o vůbec první ztrátu Airbusu A350, která přišla téměř devět let poté, co byl tento typ v lednu 2015 poprvé uveden do provozu u společnosti Qatar Airways.

Diskuze (17) Další článek: Čína zahájila výrobu satelitů pro svou plánovanou megakonstelaci G60 Starlink

Témata článku: , , , , ,