Na Ukrajině operují pozoruhodné raketové technicaly se střelami Brimstone

Ruská invaze se postupně stává přehlídkou pozoruhodných a nezřídka šikovně improvizovaných zbraňových systémů, především na straně Ukrajiny, která bojuje proti agresorovi s velkým arzenálem.

Nedávno se na sociálních médiích objevily záběry ukrajinských sil, které na blíže neupřesněném místě operují s raketovým techicalem, vybaveným britskými radarem naváděnými raketami Brimstone. Podle komentátorů jde o první známé záběry pozemního odpalu těchto raket na Ukrajině, stejně jako o první záběry odpalu raket Brimstone z improvizovaného raketometu na technicalu.

Velká Británie potvrdila, že koncem října dodala na Ukrajinu rakety Brimstone. Téměř dvoumetrové řízené střely o váze cca 50 kilogramů, určené k ničení pohyblivých obrněných cílů, tam budou velmi užitečné. Vyrábí je evropské konsorcium MBDA.

Původně byly určené pro letouny a vrtulníky, postupně se ale objevují i v pozemních aplikacích. Létají rychlostí jen o málo nižší než Mach 1 a jejich dosah je zhruba 32 kilometrů.

Ve dne i v noci

Aktivní milimetrový radar umožňuje efektivní použití střel Brimstone za každého počasí, ve dne i v noci. Rakety jsou velice „chytré“ a autonomně si vyhledávají cíle. Při vypálení celé salvy si střely Brimstone rozdělí cíle mezi sebou, aby byl jejich účinek co nejvíce ničivý.

Díky tomu jsou ideální pro likvidaci celých formací obrněných vozidel, dělostřelectva nebo třeba člunů. Je to zbraň jako stvořená proti protivníkovi, který útočí v „ruském stylu“, čili masivně a bez větších ohledů na ztráty.

Raketový technical podle všeho využívá improvizovaný raketomet, který Britové zřejmě vyvinuli speciálně pro Ukrajinu. Na zmíněných záběrech technical odpálí několik střel, které se pak hladově ženou za svým cílem.

Komentátoři jsou přesvědčeni, že s předvedenými schopnostmi se technicaly s raketami Brimstone mohou skvěle uplatnit jak proti tankům a obrněným vozidlům, tak i proti cílům na mořské hladině, pokud budou v dosahu. Mohou se stát významným prvkem moderní a velmi mobilní obrany Ukrajiny, na kterou Rusko doposud nenalezlo odpověď.

Titulní ilustrační foto: Duch.seb, CC BY-SA 3.0

Diskuze (137) Další článek: Opičí neštovice se šíří světem. Několik případů se už objevilo i v Evropě

Témata článku: Technika, Vojenství, Raketa, Rusko, Válka, Zbraně, Ukrajina, Armáda, Velká Británie, Radar, Záběr, Střela, Invaze, Obrněné vozidlo, Zbraňový systém, ArzenálSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

** Xiaomi poprvé představilo „Pro” verzi svého populárního náramku ** Mi Band 7 Pro dostal GPS a funkcemi má blízko k hodinkám ** Cena i výdrž baterie přitom stále potěší

Martin Miksa
Chytré náramkyNositelnosti
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti