Na Ukrajině se objevil záhadný ruský odminovací tank BMR-3M Vepr

  • Během ruské invaze na Ukrajinu se objevuje celá řada exotických zbraňových systémů
  • Patří k nim i ruský odminovací tank BMR-3M Vepr
  • Tento silně pancéřovaný obrněnec je vyzbrojený těžkým kulometem a má k dispozici odminovací zařízení

Během ruské invaze na Ukrajinu se objevuje celá řada exotických zbraňových systémů, které mají bojující strany k dispozici jen ve velmi omezeném počtu a v akci se objevují jen výjimečně.

Patří k nim i ruský odminovací tank BMR-3M Vepr, velmi silně pancéřovaný obrněnec vyzbrojený těžkým kulometem, který má k dispozici odminovací zařízení. Tento pozoruhodný obrněnec byl spatřen na bojištích východní Ukrajiny.

Odminovací tank BMR-3M Vepr byl vyvinut v soukromém sektoru, aby v budoucnu nahradil stávající ruské odminovací obrněnce BMR-2 a BMR-3. Obklopuje ho řada nejasností a dostupných informací je poskrovnu. Vybavením a účelem je Vepr obdobou například amerického odminovacího tanku M1150 Assault Breacher Vehicle.

Do služby v ruské armádě Vepr zřejmě vstoupil kolem roku 2000. Podle některých zpráv se tyto stroje účastnily druhé čečenské války (1999-2009). O tank projevili zájem zahraniční kupci, ale o exportu nejsou žádné zprávy.

Vepr je postaven na podvozku hlavního bojového tanku T-90. Původní věž tohoto tanku byla nahrazena novou strukturou. Stroj je doslova posetý komponenty doplňkového reaktivního pancéřování ERA (Explosive Reactive Armor). Důkladným kompozitním pancéřováním je vybavená i spodní část tanku, aby Vepr vydržel explozi protitankové miny na kterémkoliv místě pod sebou.

Tank by měl rovněž obstát vůči palbě klasických ručních zbraní, stejně jako vůči střepinám po okolních explozích dělostřeleckých granátů a min. Zároveň je vybavený systémy ochrany proti zbraním hromadného ničení CBRN (Chemical, Biological, Radiological and Nuclear).

Odminování rychlostí až 12 km/h

Pokud jde o odminování, Vepr má k dispozici systém KTM-7, který mechanicky aktivuje detonaci min ve dvou pruzích o šířce 0,8 metru. Dokáže „vyorat“ miny umístěné hlouběji v zemi. Je vybavený i protiminovým elektromagnetickým systémem, který přivádí k explozi miny s magnetickou roznětkou, a také rádiovou rušičkou, kvůli rádiem odpalovaným minám.

Vepr provádí odminování rychlostí až 12 km/h, podle terénu a hustoty nastražených min. Jeho „cestovní“ rychlost je cca 50 km/h a dojezd asi 550 km s přídavnými palivovými nádržemi. Po náležité přípravě Vepr překoná vodu o hloubce 5 m. Tank je vyzbrojen dálkově ovládaným těžkým kulometem Kord ráže 12,7 mm a k dispozici má zadýmovací granáty a další obranné systémy.

Posádku tvoří velitel s řidičem na speciálních sedadlech s ochranou proti explozím. Do obrněnce se vejdou ještě tři další lidé, například pyrotechnický tým. Hlavním úkolem odminovacího tanku je uvolňovat průjezd na silnicích a cestách, především pro konvoje.

Diskuze (148) Další článek: Povyšte Home na Pro. Návod, jak upgradovat na Windows 11 Pro

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,