Zatímco pomoc západních zemí Ukrajině vázne, ať už jde o veledůležitou munici nebo různé bojové systémy, spolupráce Ruska s diktátorskými režimy, jak se zdá, utěšeně vzkvétá.
Rozpačité chování Západu, který nedokázal zareagovat na masivní dodávky munice ze Severní Koreje Rusku, podle všeho povzbudilo Severokorejce k ještě rozsáhlejším dodávkám vojenských prostředků.
Jak nedávno uvedla ukrajinská platforma Militarnij, ukrajinský vzdušný průzkum detekoval v ruských pozicích severně od Charkova severorejského obrněnce Bulsae-4, známého též jako M-2018. Jde o relativně moderní obrněné vozidlo, které může být vyzbrojeno celkem 8 účinnými protitankovými raketami.
Podle nepotvrzených zpráv právě takové vozidlo nedávno zničilo Ukrajinci používanou britskou samohybnou houfnici AS-90.
Údery proti tankům a obrněným vozidlům z relativně bezpečné vzdálenost
Protitankový systém je instalován na 6x6 kolovém podvozku, který je zřejmě upravenou verzí osmikolového obrněného vozidla Chunma-D (M-2010), což je severokorejský klon sovětského obojživelného obrněného vozidla BTR-80 z počátku osmdesátých let minulého století.
Odpalovací zařízení nese severokorejské protitankové rakety rodiny Bulsae. Tyto rakety vznikly tak, že Severní Korea na konci 20. století získala sovětské protitankové rakety 9K111 Fagot, zpracovala je reverzním inženýrství, a vyvinula vlastní verzi. Výsledné severokorejské rakety jsou analogií moderních protitankových systémů, jako je izraelský Rafael Spike-ER, japonský Type 96, čínský AFT-10 nebo třeba srbský ALAS.
Systém Bulsae-4 je navržený tak, aby umožňoval údery proti tankům a obrněným vozidlům z relativně bezpečné vzdálenosti. Severokorejská armáda má tyto obrněnce ve výzbroji již několik let, ale doposud zřejmě nebyly vyzkoušeny v bojových podmínkách. Teď dostaly příležitost. Stejně jako v případě dalších obrněných systémů bude klíčové, jak obstojí proti FPV dronům, které na ukrajinských bojištích dominují.
Bulsae-4 zřejmě využívá elektro-optický naváděcí systém kombinovaný s řízením pomocí optického kabelu. Na rozdíl od izraelských protitankových střel Spike NLOS (non-line-of-sight) není systém Bulsae-4 podle dostupných snímků vybavený anténami pro rádiové navádění střel. Rakety Bulsae by si ale každopádně měly poradit s překážkami a měly by být schopné zasahovat ukryté cíle.
Titulní foto je pouze ilustrační.