Na válkou zmítané Ukrajině staví první školu v Evropě budovanou pomocí 3D tisku | Zdroj: COBOD.

Zdroj: COBOD.

Na válkou zmítané Ukrajině staví první školu v Evropě budovanou pomocí 3D tisku

V průběhu ruské invaze na Ukrajinu bylo zničeno mnoho budov, včetně zdravotnických nebo školských zařízení. Při stavbě nové školy ve Lvově nyní zkoušejí moderní stavební technologii, která, jak organizátoři doufají, poslouží jako vzor pro rozsáhlé rekonstrukční práce, které Ukrajinu čekají v následujících letech. O celé akci informuje magazín Mashable.

V jedné ze čtvrtí Lvova na západě Ukrajiny vzniká doslova vrstvu po vrstvě první evropská škola postavená technologií 3D tisku. Projekt zorganizovala humanitární skupina Team4UA a použila při něm zařízení od dánské stavební společnosti COBOD International, která se zabývá 3D tiskem. K obsluze a monitorování tiskového robota je zapotřebí tým sestávající pouze ze tří lidí.

Škola vytištěná na 3D tiskárně

„Ve Lvově na Ukrajině byla zahájena průlomová iniciativa na obnovu Ukrajiny, kde humanitární nadace Team4UA společně s dánskou skupinou 3DCP Group za použití tiskárny COBOD BOD2 dokončila 3D tisk budovy, která bude sloužit jako škola, což je vůbec první takový projekt v Evropě,“ uvedla společnost COBOD.

Základní škola má sloužit jako potenciální vzor pro výstavbu dalších podobných zařízení v rámci celé Ukrajiny. Podle Kyjeva bylo v průběhu ruské invaze zcela zničeno nejméně 277 škol, takže tisíce ukrajinských dětí nemají prostory, ve kterých by se mohly vzdělávat.

Ukrajina se potýká s vážnými problémy v důsledku rozsáhlé ruské invaze, která měla za následek zničení nebo poškození více než 2 000 škol, přičemž 277 škol bylo zcela zdemolováno, jak uvádí ukrajinské ministerstvo školství a vědy. Ve světle této krize je hlavním cílem projektu rychle reagovat na zoufalý nedostatek vzdělávací infrastruktury v zemi.

Ve Lvově nyní žije 250 000 lidí (z toho více než 75 000 dětí), kteří byli nuceni opustit své domovy kvůli konfliktu, ale zůstávají na Ukrajině. Škola bude složena z prostor vytištěných na 3D tiskárně a částí postavených ručně ze dřeva a dalších materiálů.

3D tiskárny pomohou s obnovou Ukrajiny

Zavedením technologie 3D tisku do stavebního procesu chtějí iniciátoři projektu výrazně urychlit vznik vzdělávacích zařízení a položit základy pro rekonstrukci budov a další životně důležité infrastruktury v rámci celé Ukrajiny.

Zakladatel společnosti COBOD Henrik Lund-Nielsen v rozhovoru pro BBC ve Lvově prohlásil, že technologie 3D tisku je „mnohem rychlejší a levnější“ než běžné stavební metody. Později upřesnil, že „první projekt obvykle peníze neušetří, ale jakmile si pracovníci technologii osvojí, dělají to rychleji a rychleji – a pak ušetří čas i peníze“.

Lund-Nielsen pro BBC uvedl, že 99 procent betonu použitého ve směsi pro školu ve Lvově pochází z Ukrajiny. Dlouhodobým cílem projektu je podle organizátorů dovoz několika tiskáren a zakomponování trosek zničených budov do betonu, který se používá k tisku.

Výstavba 3D tištěné školy začala v září 2022, ale podle Team4UA musela být dočasně zastavena kvůli masivním ruským raketovým útokům, které přerušily dodávky elektřiny. Později byly práce obnoveny a počátkem června tohoto roku byla dokončena celá struktura vytištěná 3D tiskárnou. Škola, která bude hostit přibližně 100 žáků, by měla být otevřena již v roce 2024.

Určitě si přečtěte

Články odjinud