Na vzdálené kometě došlo k překvapivě silné vulkanické erupci. Do vesmíru uvolnila mrazivou směs kapalných uhlovodíků

Na kometě 29P/Schwassmann-Wachmann došlo k nečekané sopečné erupci, která ohromila astronomy. Upozornil na to server Live Science.

29P je vulkanicky vůbec nejaktivnější kometou ve Sluneční soustavě. Byla objevena v roce 1927 a to německými vědci Arnoldem Schwassmannem a A. Arthurem Wachmannem. Se svým pevným ledovým jádrem se podobá chladným měsícům obíhajících kolem Saturnu, Jupiteru nebo Neptunu.

„Tato událost byla docela vzácná,“ prohlásil o nejnověji zaznamenané explozi Cai Stoddard-Jones z Cardiff University. „Je těžké říct, proč tahle konkrétní byla tak velká.“

Více než jeden milion tun vyvrženého materiálu

Komety ovšem v takovýchto případech nechrlí do atmosféry horké magma jako pozemské sopky. Místo toho uvolňují do vesmíru mrazivou směs kapalných uhlovodíků.

Richard Miles z British Astronomical Association konstatoval, že P29  vypustila oblak, který „pravděpodobně obsahoval více než jeden milion tun vyvrženého materiálu“.

O tom, proč tentokrát vybuchla tak silně, lze jen spekulovat. Podle Milese a jeho kolegů může být možným vysvětlením to, že přestože oběžná dráha P29 je velmi široká, zpomalující rotace mohla umožnit Slunci zahřívat její jádro nerovnoměrně. Právě sluneční záření přitom způsobuje nahromadění plynů v jádře, což vede k nárůstu tlaku.

Váš názor Další článek: Hurikán Nicole na floridské pláži odhalil záhadný objekt. Mohla by to být stará loď, molo nebo tribuna NASCAR

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,