Zajímavé jsou Li-Pol bez konektoru ve velikosti AA a AAA. Vyžadují jinou nabijecku, nez Ni-Mh. Mají větší kapacitu, typicky AA 3000 mWh, což je přibližně 2000 mAh. Kupuju EBL, spokojenost největší. Mají články i v setu se čtyř nebo osmiportovou nabíječkou.Mám i zkušenosti s Ni-Zn, ty ale trpí nízkou životností a spolehlivostí.
A jaké mají napětí?
Li-Pol EBL 1,5 V, 3.000mWh, 2.000 mAh. Kapacita je logicky vyšší, než u Li-Pol s USB portem.
Nemusí se nabíjet přes mikro USB nebo USB-C, existují k nim i speciální nabíječky; může se nabíjet samozřejmě víc kusů najednou. Zásoba Li-Pol AA zakoupena na Alíku i s nabíječkou a spokojenost.
Das link? Pro predstavu toho reseni.
Do hraček asi super, ale já většinu tužkovek mám v ovladačích, hodinách, meteostanicích. To znamená malý odběr po dlouhou dobu. Skvělé by Li-Pol byly do rádia ale tam jsou buřtíky, musím se kouknout zda se také vyrábí Li-Pol buřty. Ale je mi jasné že to bude pěkná pálka za celou sadu 🙂
Nemas redukci AAA->burtik, AA-> burt? Je to samozejme na ukor kapacity, ale pokud to radio neni elektronkove s obrovskym tlampacem, chvili vydrzi. Prvni vysledek hledani nasel treba https://www.aliexpress.com/i/32858634546.html MP
Nebo rovnou toto bez adaptéru?https://www.aliexpress.com/item/4001121241795.html
Názor byl 2× upraven, naposled 17. 3. 2025 11:44
Prodávají se článeky délky AA (D) s vyšší kapacitou nad 3000 mAh, který by nahrazoval NiMH (NiCd), když na napětí nezáleží, vím že by bylo vyšší - ???
Názor byl 1× upraven, naposled 16. 3. 2025 16:26
AA tohoto typu používám, ale nejvíce jsem jim naměřil 1700mAh. Nejsem si jist, jestli 3000mAh v AA seženete. Ale Vy tam píšete i D, to už by se mělo vejít bez problémů. Mají je například na Alíkovi, těch jejich 9000mAh bych bral raději s rezervou, ale přes 3000mAh snad ano.https://www.aliexpress.com/item/4001121241795.html
Zajímalo by mě, jak je to s rozměry těchto AA článků a jestli jako NiMH AA jsou o něco větší. Je dost zařízení, které mají s NiMH články problémy ani ne tak kvůli menšímu napětí 1,2 V, ale kvůli větším rozměrům článků. Mám např. staré blesky, do kterých NiMH AA prostě nedám a kdyby se mi to přeci jen podařilo, tak už je zřejmě nevyndám. A nemusí se jednat jen i staré věci, ale děti mají mají i nové hračky, do kterých dát NiMH články chce opravdu sílu a při vyndávání šroubovák či jiný nástroj.
To je zajimave, s tou velikosti. Nemam takovou zkusenost.U 18650 se stava, ze je ten akumulator vetsi (delsi), protoze jde o rozmery clanku a pridava se k tomu obvod s ochranou.Ale ze by byly AA silnejsi, to jsem jeste neslysel. Napada me, ze to bude tim, ze AA maji 14,9mm v prumeru, ale oznacuji se 15500, kde 15 je prumer v milimetrech. Mozna tahle desetina milimetru vam u toho blesku (kde jsou patrne sachty, ne ulozeni jako v clanku) hapruje.Mohlo by pomoct "svleknout je" z toho folioveho obalu.
Názor byl 1× upraven, naposled 16. 3. 2025 15:46
No, Ziki mal asi na mysli skôr dĺžku ako priemer. Teda aspoň ja osobne mám takú skúsenosť, že sú trošku dlhšie a mám problém ich narvať do niektorých zariadení.
Mam zkusenoat, ze prave spis tloustka je vetsi, nez u bezneho AA clanku- taky uz se mi Ni-MH nepovedlo nekam narvat.Ale delka take.Proste nekdo nedodrzuje normy ...
Přesně tak, větší délka často takovým problémem nebývá, poněvadž minimálně jeden kontakt, ale často oba, bývají pružné, takže i delší článek tam často narvete. Problém pak bývá spíš vyndávání, kdy musím sáhnout po nějakém nástroji. Ale ta tloušťka bývá u NiMH často větším problémem, zejména u zařízení na více článků, které mají společnou šachtu, kde se tloušťka navíc nasčítá a všechny články tam prostě nedáte. Toto je třeba případ několika blesků, které mají jednu šachtu na čtyři články a NiMH tam fakt nedám. Pokud má zařízení na každý článek vlastní šachtu/lůžko, tak tam většinou NiMH jdou použít i když často bývají natěsno. A pokud jsou články za sebou (např. ve svítilnách), tak tam takový problém většinou nebývá, protože tam je většinou velká vůle mezi článkem a stěnou zařízení.
Určitě Panasonic Eneloop AA mají o něco menší průměr než aku AA od jiných firem (GP, ...), takže se dají zasunout například do regulovaných termohlavic. Zachovávají stejný průměr jako klasické baterie (ne akumulátory).
Ano, Eneloopy jsou mezi NiMH články opravdu štíhlejší a ty mi jdou dát i do těch starých blesků i když stále jsou o něco tlustší než primární AA články.
K celkové diskusi:1) Pokud jen do hraček, divím se, že někomu vadí, že ostatní dobíjecí aku od IKEA, ... či Panasonic mají jen 1,2V.2) Dnes většina zařízení je konstruována na 1,2V až 1,5V.3) Z vlastní více jak 25 leté zkušenosti s Panasonic/Sanyo Eneloop (případně PRO) v hračkách, osvětlení kola denní hodinovou jízdou do práce i v mrazu -10, velmi malým samovybíjením v myši u počítače ... mohu Panasonic/Sanyo Eneloop v poměru "cena/užitná hodnota" jen doporučit.
Názor byl 1× upraven, naposled 16. 3. 2025 09:33
Naprosty souhlas, Eneloopy jsou pecka. Jak obycejne, tak Lite nebo Pro, vsechny maji sve misto.Zvlast u deti bych se tech lipolek bal. Na spolknuti neni dobre nic, i kdy, NiMH bude trochu lepsi, porad prusvih jako brno. Ale na triskani, rozbijeni a mlaceni, tam maji NiMH velkou vyhodu, ze nehori.Ta vydrz v mysi nebo klavesnici nic moc, kdyz to clovek nepouziva. Mam takove, vyuzivam jednou za tri mesice, a pro kazde druhe navsteve je dobijim kvuli samovybijeni. Kdyz to clovek bude pouzivat denne, tak se to asi moc neprojevi.Ta Low Self Discharge vrstva je totiz urcena pro okamzik nakupu; po nekolika cyklech zmizi.
Panasonic Eneloop PRO (černé) v myši Microsoft Wireless 900 při denním užívání asi 8 hodin vydrží kolem 3 měsíců. 6 letá zkušenost. GP Recyko+ Pro (také černé), i GP Recyko+ zelené, Varta, ... vydržely maximálně 1 měsíc. Panasonic Eneloop bílé (levnější) už mají jen snížené samovybíjení (vhodné třeba do hraček), ale vyšší kapacitu za stejnou cenu jako černé.
Názor byl 1× upraven, naposled 16. 3. 2025 11:48
Pro davate do mysi? Tak to zkuste Lite, vydrzi tam stejne dlouho, a jeste budou mit vetsi zivotnost 🙂Nevim, jak to napsat jasneji, ta vrstva pro snizene samovybijeni je tam proto, aby se neprodavaly vybite. Po nekolika cyklech prestane fungovat. Coz nemeni nic na to, ze Eneloopy jsou skvele.Akorat Pro jsou urcene pro velke proudy, zatimco Lite maji sice nizsi kapacitu, za to vyssi zivotnost; a u te mysi vam to vyjde na stejno (se klidne vsadim).
Důvod je jednoduchý. Velmi často bývají slevové akce třeba na Alza. Nedávno loni, za stejnou cenu balík 6 kusů AA Panasonic Eneloop PRO navíc se 4 kusy AAA Panasonic Eneloop PRO. Předloni - 6 kusů AA Panasonic Eneloop PRO se 6 kusy AAA Panasonic Eneloop bílé. A celkově vzato, používám je různorodě (jak uvádím výše).
Názor byl 1× upraven, naposled 16. 3. 2025 12:26
Tak min. mesic tam vydrzi i aku z Lidlu, ktere dnes stoji cca 130,-/4ks - rekl bych nejlevnejsi aku na trhu, s prihlednutim ke kapacite ..Pred 4mi lety jsem nakoupil 8x AA a 8x AAA (pro 2 mysi a klavesnici - tehdy 400,- Kc) a stale pouzivam na stridacku i se samovybijenim - a min. mesic urcite ...Urcite lacnejsi a nejspis i kvalitnejsi, nez GP nebo Varta.Kdybych mel ty 4 roky kupovat alkalicke, tak to asi bude mnohem draz ..
Názor byl 1× upraven, naposled 17. 3. 2025 11:28
LIDL - zásadně se vyhýbám. Sázka do loterie. Jedna šarže OK, jiná šarže - každý třetí kus po pár užitích končí v eko-likvidaci. U Lidl platí obecně u jejich průmyslových výrobků. Když v diskuzích někde žádá pomoc, jak LIDL výrobek opravit, v duchu si říkám: "Máš, co jsi si přál." a je mi dobře na duši. Jó, cizí neštěstí potěší. 😉 Jsme jen lidé.
Názor byl 1× upraven, naposled 17. 3. 2025 17:32
Aku z Lidlu nejsou moc kvalitní ani chemoelektricky, ani mechanicky. Ale náhradou dražších Eneloop jsou LADDA z IKEA. Domnívám se, že jsou to přebrandované Eneloopy. Chovají se velmi podobně.
Tá klietka na baterky tomu meraniu asi veľmi nepomáha - slabý kontakt/väčší odpor. Keď už merať, tak asi po jednej.
Ve většině zařízení jsou pozice pro dvě či čtyři baterie. Proto jsem zvolil ten pro dva.
celkom nerozumiem, aky ma zmysel dat do kazdej baterie konektor a nabijaci obvod, ktorym sa to cele predrazi a navyse sa zmensi vyuzitelny objem a znizi tak kapacita. ved jednoduchsie je pouzit nabijacku, v ktorej mozem nabijat viacero baterii naraz. mam dojem, ze zase je to produkt marketingoveho oddelenia a nie technickeho.
Názor byl 1× upraven, naposled 16. 3. 2025 08:57
Nemůže to být z důvodu bezpečnosti? Jestli jsem to četl správně, může "neodborné" zacházení během nabíjení způsobit nejen poškození článku, tak jestli snad (hádám) třeba v krajním případně i požár? Zkrátka - museli vyřešit bezpečnost, aby se to dalo používat v běžném civilním životě běžným uživatelem. Protože faktor AA je obecný a někoho by mohlo napadnout nebo se splést a dát to na nějakou konvenční nabíječku. Nevím, co by se pak stalo - docela by mě to zajímalo.
Ano, je to proto, ze Li-Pol bez ochranneho obvodu nepatri do rukou amaterum. Ohnostroje, kourove efekty a toxicke emise.Lipol byste klasickou nabijeckou nedobil, dost mozna byste znicil nabijecku, dalsi kourove efekty. Ma totiz o hodne jine napeti, vice nez dvojnasobne (trojnasobne oproti NiMH).Dela se bezne, i clanky v mobilech mivaji ochranny obvod, natoz pak ty, se kterymi lide pracuji naprimo.A tyhle maji navic step down menic, aby mely rozumne napeti, a nabijeci obvod, protoze by se ty nabijecky pletly. A dat NiMH do nabijecky pro Li-Pol, to by taky mohla byt hitparada 🙂
Protoze lipol bez ochranneho obvodu je sebevrazda. Pokud ho podbijete, a pak nabijete, muzete ocekavat ohnostroj.No a co se tyka tech obvodu, vzhledem k nominalnimi napeti Li-Pol tam jaksi musi byt napetovy menic. A kdyz uz ho tam mate, ochranny obvod taky, tak ten nabijeci uz tolik nestoji.Je to taky duvod, proc maji vysoke samovybijeni.Kdyz necemu nerozumite, zkuste si to dohledat. Strejda Google, LLM nebo i tady v diskuzich 🙂
aha. cize je to nativne 3,7V bateria, ktora ma step down menic a tvari sa ako 1.5V, ale nabija sa ako 3,7V bateria a teda okrem bms ma este nejaky nabijaci modul (tp4056?). uz jednoduchsie to byt nemoze. da sa s tym aj telefonovat? cakal som elegantnejsie riesenie... (a ano, teraz uz chapem, ze moja otazka bola dost hlupa)
Názor byl 1× upraven, naposled 16. 3. 2025 14:58
Presne tak.Klidne TP4056. Ten je linearni a ma mrzkou ucinnost, ale muze bohate stacit.Otazka to neni hloupa, pusobilo to ale ne jako otazka, spis jako kritika; a pritom zakaznici vetsinou vedi, proc to kupuji.Za sebe bych do toho jeste integroval Bluetooth, at se da stav kontrolovat z telefonu 😀 a pripadne i alerting, kdyz se hracka vzdali prilis daleko 😀
Buck converter je tam kvuli simulaci 1.5V clanku. Z toho plynou vsechny mozne problemy, jako zejmena odhad zbyvajici kapacity.Vlastni nabijeci obvod, aspon SNAD nastaveny na miru vestaveneho jakkoliv nestandardniho akumulatorku uz je vlastne jen okrajova byt nezbytna zalezitost.MP
Ni-Zh veru nie. Sú to Ni-Zn a sú super. Nakúpil som ich na AliExpress po 30 kusov AA aj AAA a majú 1,65V.
Fakt to funguje, jakou to má deklarovanou a skutečnou kapacitu? Jak rád na Alíku nakupuji různé bastlířské cetky, tak z nákupu baterek tam mám regulérně strach. Očekávám nejen podvod na kapacitě, ale mám i obavy, aby to neblaflo.
CR2032 bych se asi nebal. Zinko uhlikovych taky ne.Lipolky v zadnem pripade.
To asi ano, ale třeba blistr s 6 kusy CR2032 stojí v Action 23,90 Kč. Za ty prachy to už nekoupím ani na tom AliExpressu.
Vlastně nevím, proč se dnes do dobrodružství s USB bateriemi pouštět, pokud máme třeba v IKEA kvalitní dobíjecí baterie LADDA 2450 mAh za mrzkých 199 Kč / 4 ks a k nim jednoduchou nabíječku, ve které dobití baterií zvládnou i děti, za 149 Kč.PS: Ano, taky jsem kdysi baterie dobíjecí přes USB testoval, ale dnes nevidím důvod, proč bych připojoval 4 méně trvanlivé baterie k USB hubu, jen abych je dobil. 🤔
Protoze NiMH maji nominalni napeti 1,2V, coz je mene nez alkaliky nebo zinko uhlikove, a mnohe zarizeni je povazuji za vybite pri plne nabitem stavu.A dalsi duvod je, ze trpi velkym samovybijenim. Ta LSD vrstva se po nekolika cyklech rozpusti a treba do hodin nebo dalkoveho ovladace je to vylozene spatna volba.
Já bych byl s tím velkým samovybíjením opatrný 😉Panasonic/Sanyo Eneloop PRO, které jistou dobu dělali re-brand právě pro IKEA, mají jen 20%/y, což opravdu mnoho lidí nepovažuje za nějaké velké samovybíjení...
Názor byl 1× upraven, naposled 15. 3. 2025 23:07
Zkuste si to precist poradne.To plati, dokud se nerozpusti ta LSD vrstva. Zkuste si je zmerit treba po 10 cyklech, to uz by po ni nemelo byt stopy. Natoz po stovce, coz pro eneloopy neni zadny problem. Snadno budete na 10% mesicne.Mam tech Eneloopu doma docela dost 🙂
Názor byl 1× upraven, naposled 15. 3. 2025 23:53
Mam dvě sady Sanyo Eneloop XX (původní název pro PRO verze) z roku 13-07 a dvě sady Panasonic Eneloop PRO z roku 15-09.At strčím kteroukoliv sadu do blesku, okamžitě fungují celé focení a nejsou vymlácené i když jsou třeba půl roku v boxu.Za těch 10 a 12 let prošly vyššími desítkami nabíjecích cyklů a ještě před třemi lety, kdy jsem měl na takové pitomosti a zbytečnosti čas jsem je měřil a minimální poklesy od původních hodnot.Ale asi dělám něco špatně viď 😉
Já tedy s GP Recyko takovou zkušenost nemám, samovybíjí se jako prase. A to mají být ty se sníženou samovybíjeností. 🙁
NiMH obecne maji docela velke samovybijeni. Eneloopy jsou na tom lepe, ale taky to neni zadna vyhra.Cela ta saga s Eneloopy, jejich puvodni hlavni deviza, bylo LSD. Low Self Discharge vrstva, ktera zajistovala, ze se ten akumulator bude samovybijet velmi pomalu, nez se dostane k zakaznikovi.Resil se totiz problem, ze kdyz jste si v obchode kopil dobijeci baterie, musel jste je nejdrive dobit. Priklad, jedete na dovolenou, je rok 2001, a ve vasem fotoaparatu se vybily baterky. Tak koupite nove, a rovnou dobijeci. Jenze ony lezely rok na polici, a jsou docela dost vybite, pokud ne podbite. To vas fakt nastve.Sanyo to vyresilo technologii LSD, ktera zajistuje minimalni samovybijeni, nez se dostane akumulator k zakaznikovi. Takze zakaznik dostane nabitou baterku, a je spokojeny. Tahle vrstva ale nevydrzi dlouho.Dali tehdy do vyvoje hrozne moc, a po trech nebo kolika generacich uz LSD dano neni jedina vyhoda. Jsou to velmi kvalitni akumulatory s relativne nizkym samovybijenim, vysokymi proudy, a docela dost vysokou casovou i cyklickou zivotnosti.Vyvoj byl drahy, a tak tu vyrobu licencovali i dalsim spolecnostem. Nevim, jestli vsechny technologie, ale LSD urcite. Proto takove baterky muze prodavat Ikea, GP a spousta dalsich.Je ale omyl myslet si, ze ta LSD vrstva vydrzi nejak dlouho, a ze po sto cyklech ulozene nabite Eneloopy ve skrini budou mit 85% nabiti. To proste umi jen ty nepouzite.
Nejsme nutne ve sporu. Nove by si po 10 letech uchovaly 50% nabiti.Nechci po vas, abyste to zkousel; ale verte, ze ty vase po 10 letech ve skrini budou vybite.Ze ztrati 30% za rok, to uz neni zasluha LSD vrstvy, ale nejaka jina z mnoha vychytavek Eneloopu.Po pul roce nejsou vymlacene ani zavodni NiMH clanky. Pokud jste to meril, hadam, ze to vybaveni stale mate; nove eneloopy garantuji 90% po roce ve skrini. Muzete zkusit zmerit ty svoje po pul roce, jestli se k tomu alespon priblizi.Ta LSD vrstva je proste urcena jen pro prvni pouziti.
Názor byl 4× upraven, naposled 17. 3. 2025 08:32
Nesmysl.
A jak jsou na tom tyto nové typy dobíjecích článků při totálním vybití?U NiMH: kromě nízkého napětí mi dost vadí, že jeden z těch 2 - 4 článků ve spotřebiči má nižší kapacitu a vybije se jako první, zato však tak totálně, že jej automatická nabíječka odmítne i nabít. Sice jej oživím hloupou nabíječkou, ale jeho kapacita je v háji.Nedá se to uhlídat, to bych musel preventivně chodit po bytě a vyměňovat akumulátory stále dokola.
Bude to asi jeste horsi. Zkusenost nemam, ale za vybite jsou povazovany pri 1,2V, nominalnim napeti NiMH. Takze je budete podbijet jeste vice nez ty puvodni.Ale jak jim to bude vadit, to netusim.
Názor byl 1× upraven, naposled 16. 3. 2025 09:22
"vyloženě špatná volba" bych neřikal. Máme doma snad 6 ovladačů, všechny v sobě maj NiMH baterky a fungujou tam naprosto v pohodě. Dokonce snad 4 AA nějaký Tesco Greeen značky mám ještě z doby dááááávný možná i 15 let zpět, který i po tolika letech v ovladačích slouží uplně v klidu. Asi to není nejlepší volba, ale "vyloženě špatná volba" je z mý zkušenosti dosti přehnaný tvrzení.
LADA mi nevydrzi vetsinou ani rok, prestal jsem je kupovat
To může být nabíječkou nebo způsobem použití. Nesvědčí jim Hluboké vybíjení. Mně vydrží LADDA dlouhé roky.
Pro děti bych radši použil verzi Li-on ne Li-pol.A za cenu čtyřech těchto akumulátorů se dá koupit 8 kusů NiMH včetně nabíječky.
Názor byl 1× upraven, naposled 15. 3. 2025 19:35
Nehledě na to kolik baterek mi zmizelo i s hračkama. Do hraček jenom ty levný a to jenon do těch hraček který nabíjecí zvládnou.
viz článek, NiMH mají nižší napětí a někde to vadit může... a někde třeba ne 🙂
Tyhle testy jsou dobrý, díky za info, škoda že tam není porovnání kapacity alkalických a Li-pol.V tabulce vlastností chybí označení "alkalické", to je důležitý, protože se běžně prodávají i ty obyčejné, které by měli mít asi 3x nižší kapacitu a slabší proudy. To jsou možná zinko-uhlíkové, ne?
Zcela určitě použil zinko uhlíkové, ať podle kapacity kterou určil jen min 1000 mAh, ale hlavně podle výrazného poklesu napětí při větším zatížení. Kdyby použil kvalitní alkalické, vyšly by mu v testu pravděpodobně lépe než ty akumulátory, protože mají kapacitu od 1500 do 3000 mAh a snesou vysokou proudovou zátěž bez poklesu napětí.
Používám různé formáty. Na rozdíl od klasických "nevarují" poklesem napětí že se brzy vypnou. A samozřejmě obvykle udávají nesmyslnou kapacitu. AAA mají tak 400 mAh a stejně tak i 9V verze.
ja koupil "znackove" Soshine a zatim velka spokojenost
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.