Nabíjecí robot od VW: když nepřijede elektromobil k nabíječce, musí přijet nabíječka k autu

Německá automobilka Volkswagen představila prototyp nabíjecího robota. Jeho základní myšlenka spočívá v tom, že řidiči elektromobilů nebudou muset v garážích hledat parkovací místo s nabíjecím stojanem. Zaparkují, kde chtějí, a nabíječka přijede až k nim.

Vize nabíjecích robotů přitom není úplnou novinkou – již v roce 2015 prezentovala Tesla na sociální síti Twitter video, ve kterém se nabíjecí konektor na robotické paži automaticky připojí k portu vozidla. VW však hodlá jít ještě o kousek dál – jeho roboti by měli být schopni samostatného pohybu po garážích.

Nabíjecí robot se chystá do akce

V praxi by to mělo fungovat zhruba následovně: řidič přijede do garáží a zaparkuje na volném parkovacím místě. Následně si přes aplikaci zavolá nabíjecího robota, který k vozidlu přiveze externí baterii a bez jakékoli aktivity ze strany řidiče ji připojí k nabíjecímu portu.

Volkswagen deklaruje nabíjení výkonem až 50 kW, což sice při krátkodobém stání nebude stačit k plnému dobití většiny akumulátorů, ale pomůže prodloužit dojezd například na cestu domů. V rámci jedné garáže by mohlo fungovat více robotů najednou, čímž se rozšíří parkovací kapacita pro elektrické automobily.

S nalezením auta a jeho nabíjecího portu pomáhá celá řada technologií, počínaje kamerami s technologií počítačového vidění, přes laserové snímače, až po ultrazvukové senzory. Vozítka by díky tomu měla být schopna zcela autonomního provozu.

Kdy se dočkáme v praxi?

V propagačním videu VW ukazuje příjezd elektromobilu do podzemní garáže. Po zaparkování je řidiči prostřednictvím mobilní aplikace nabídnuto nabíjení. V případě souhlasu si nabíjecí robot připojí mobilní akumulátor, který následně odveze a zapojí do zásuvky vozidla. Nakonec obstará jeho odpojení, odvoz a opětovné připojení akumulátoru k elektrické síti.

Volkswagen tvrdí, že zatím nerozhodl o možném datu uvedení nabíjecího robota na trh. Zavádění do praxe bude pravděpodobně záviset na řadě faktorů, včetně schopnosti rozpoznávat a používat různé nabíjecí porty. Jistě bude důležité, zda budou roboti spolupracovat i s elektromobily jiných značek.

Každopádně nabíjecí roboti by mohli být zásadní pro další posun v segmentu elektromobility. S rostoucím počtem automobilů poháněných bateriemi totiž nebude příliš reálné vybavit každé parkovací místo nabíjecím stojanem. Právě to by mobilní nabíječky mohly vyřešit jednoduchou a elegantní cestou.

Diskuze (38) Další článek: Uber zavádí v Praze službu Taxi. Objednáte i zaplatíte v aplikaci, cenu ale určí taxametr

Témata článku: Technika, Elektromobily, Roboti, Baterie, Volkswagen, Řidič, Port, Garáž, Parkovací místo, Akumulátor, Robot, Nabíjení, Nabíječka, Elektromobil, DobitíSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vesmírná odysea No Man

Vesmírná odysea No Man's Sky dorazí na Nintendo Switch už v říjnu

Podzimní měsíce budou již tradičně velmi nabité.

Michal Maliarov
No Man's SkyNintendo Switch
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek