Nabíjení elektromobilů zdražuje, se špatným tarifem je dražší než benzín. Tesla, Lidl a Kaufland to stále umí zdarma

  • Při zdražování komodit a energií došlo i na elektromobily.
  • I nadále mohou počítat s nejnižšími náklady na provoz...
  • ...ale už to neplatí vždy.

Před lety kolovaly představy, že provoz elektromobilu je zadarmo. Částečně to byla pravda. Nabíjecích stojanů nebylo mnoho, často se na nich nabíjelo zadarmo, případně za levný měsíční paušál. S přibývajícími elektromobily se přešlo na běžnou tržní ekonomiku, elektřina zdarma se stala téměř minulostí (zůstává u Lidlu a Kauflandu).

Také se několikrát zdražovalo, aktuálně v důsledku války na Ukrajině. Podívali jsme se proto, o kolik se zdražila energie u českých provozovatelů nabíjecích stojanů, a na kolik dnes vyjde provoz elektrického vozu.

Domácí růst

Ideální je nabíjet doma (v práci) střídavým proudem. Je levnější, praktičtější a šetrnější k baterii. Ale i zde se zdražuje. Před dvěma roky nebylo problém dostat se ke 2 Kč/kWh. Dnes je průměr kolem 4,50 Kč/kWh v nízkém tarifu (primárně v noci), v blízké době se ale ceny posunou spíše k 7 – 10 Kč/kWh. Vše záleží na poskytovateli, místu a zvoleném tarifu, ceny se mohou velmi lišit.

Náklady na provoz elektromobilu tedy rostou, stejně tak ale vyskočila i cena za konvenční paliva a plyn. Dobré je tedy srovnání různých pohonů populárních v České republice. Průměrný elektromobil potřebuje k ujetí 100 kilometrů kolem 17 kWh elektřiny (mix město/mimo město/dálnice). Hyundai Ioniq si s lehkou nohou řekne o 10 kWh, naopak Audi e-tron na dálnici spotřebuje 25 kWh. Pro porovnání přikládám tabulku se současnými průměrnými cenami paliv a cenami energie.

Klepněte pro větší obrázek

Elektřina tedy i nadále zůstává nejlevnější formou pohonu automobilu. Avšak se současným zdražením se i přes vyšší ceny paliv mohou náklady na kilometr velmi blížit spalovacím motorům, či se jim dokonce vyrovnat.

Diskuze (160) Další článek: Bill Gates se opřel do fenoménu NFT. Dle jeho mínění je založen na teorii většího hlupáka

Témata článku: Elektromobily, Tesla, Tesla Motors, Německo, Evropa, Praha, Brno, Škoda, Evropská unie, Polsko, Cenový přehled, Elektromobilita, ČEZ, Plzeň, Slovensko, Lidl, Rakousko, Benzin, Olomouc, Čechy, Čip PRE, Lovosice, Morava, Zlaté Hory, Humpolec