Nad Arktidou se otevřela ozonová díra. Je třikrát větší než Grónsko

I když se o ozonové díře píše většinou v souvislosti s jižní polokoulí Země, na konci března se objevila nad severním pólem. Je tak velká, že se vůbec poprvé dá mluvit o skutečné ozonové díře nad Arktidou. Zatím neohrožuje zdraví lidí v obydlených oblastech a za čas pravděpodobně zmizí. V takové velikosti se ale ozonová díra nad severní polokoulí ještě nikdy nevyskytla. 

Jako ozonová díra se označuje oblast stratosféry ve výšce 10 až 50 tisíc kilometrů s oslabenou vrstvou ozonu. Ozon absorbuje část nebezpečného ultrafialového záření, které přichází z vesmíru.

Klepněte pro větší obrázek 
V roce 2006 měla ozonová díra nad Antarktidou rozlohu srovnatelnou s Afrikou

V Arktidě tento jev není příliš častý kvůli větším rozdílům teplot. Letos se ale severní pól vlivem silných větrů vanoucích ze západu ochladil nejvíc za posledních čtyřicet let a vznikly podmínky pro zformování tzv. polárních stratosférických mraků. Právě na jejich povrchu probíhají chemické procesy, které ničí ozon ve stratosféře.

Upřesnění: Západními větry je myšlen směr jejich proudění na celé severní polokouli, nikoli na samotném severním pólu. Kole pólu tím vznikl silný tzv. polární vír (vortex), ve kterém rotuje velmi studená masa vzduchu.

S úbytkem ozonu nad Antarktidou se přitom lidstvu daří úspěšně bojovat. V roce 2019 NASA oznámila, že jižní ozonová díra je nejmenší od roku 1982, kdy byla objevena.

Diskuze (20) Další článek: V Microsoft Office přibude 8 tisíc obrázků a ikon na krášlení dokumentů. A Word a Powerpoint dostanou nové funkce

Témata článku: Země, Globální oteplování, Klimatická změna, Afrika, Počasí, Antarktida, Grónsko, Ozon, Stratosféra, Arktida, Díra, Ozónová díra, Jižní polokoule, Severní pól, OzónJak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2