Z Floridy včera podvečer odstartovala raketa Falcon 9, která na palubě nesla dvojici amerických zpravodajských satelitů mise NROL-69 (National Reconnaissance Office Launch č. 69).
Na první pohled to byla mise jako každá jiná, nicméně kvůli trajektorii letu na ni čekala hromada fanoušků kosmonautiky z celé Evropy. Není divu, astronomové totiž předpovídali, že se dočkáme zvláštního úkazu.
Únik zbytků paliva druhého stupně rakety Falcon 9 po brzdícím manévru, jak to mohli pozorovat obyvatelé Rosic u Brna:
Poté, co druhý stupeň rakety vypustil družice, zažehl brzdící motor, aby bezpečně klesl do atmosféry a poté se nad Indickým oceánem rozpadl a shořel.
Astronomové dopředu lákali na to, že k zážehu by mělo tentokrát dojít právě kdesi nad severem Evropy.
A další ukázka tentokrát ze Sedloňova:
Začalo to okolo deváté večerní
Tak se nakonec i stalo a obyvatelé starého kontinentu začali okolo deváté večerní našeho času plnit sociální sítě neuvěřitelnými záběry, jako by se na obloze objevila velmi blízká spirálová galaxie. Druhý stupeň totiž do spirály roztáčely právě zbytky unikajícího paliva po brzdném manévru. Celý proces je krásně vidět v časosběrném videu níže.
Časosběrná animace brzdícího manévru a zrodu obří „spirálové galaxie“:
Záře byla patrná i z našich zeměpisných šířek, a tak zajímavý útvar mohli sledovat také obyvatelé Česka z míst, kde zrovna nebyla zatažená obloha. Hlášení máme nejen z Brna, ale i z východních Čech a dalších destinací.
Úkaz byl dobře viditelný i nad Ukrajinou, kde zpočátku vzbudil obavy:
Pokud chcete být příště v obraze, určitě sledujte jednu z klíčových autorit na sociálních sítích – astronoma Jonathana McDowella. Roky monitoruje všechny starty (nejen) SpaceX a odhaduje jejich trajektorie pro pozorování z povrchu.
A takhle to začalo. Včerejší odpolední start rakety Falcon 9 se zpravodajskou misí NROL-69: