Čínský špionážní (nebo meteorologický) balon se už nevznáší. Stíhačky jej sestřelily

Oživeno v sobotu v 20:45 | Balón se dostal nad Atlantský oceán, kde ho americké letectvo sestřelilo.


Americká armáda monitoruje čínský sledovací balón, který se vznáší nad severem USA. Probíhají diskuze o jeho sestřelení. Využití špionážního balonu je mírně kuriózní. Obecně se považuje spíše za technologii patřící do dob studené války. Informaci přinesly televizní stanice NBC a CNN.

„Vláda Spojených států zjistila a sleduje špionážní balon, který se právě nachází nad kontinentální částí Spojených států,“ řekl mluvčí Pentagonu brigádní generál Pat Ryder. „Jakmile byl balon zjištěn, vláda USA okamžitě jednala, aby zabránila shromažďování citlivých informací,“ dodal.

Oživeno v 15:20 | BBC zveřejnila prohlášení čínských úřadů, podle kterých jde o civilní balón používaný k meteorologickým účelům, který se jen vychýlil od plánované trasy.

Oživeno v 17:40 | Ministr zahraničí Antony Blinken odložil plánovanou cestu do Pekingu (byla plánovaná na 5. a 6. února). Pokud skutečně šlo o meteorologický balón, je takové rozhodnutí přinejmenším podivné. Čínská strana reagovala s politováním a příslibem, že bude pracovat na nápravě situace.

Čínské létající oko

Vysoko letící balon byl spatřen nad městem Billings ve státě Montana. Dle zjištěných informací se sem dostal přes Aleutské ostrovy a Kanadu. Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder potvrdil, že Američané balón sledují již několik dní. Podle NBC jej doprovází stíhačky F-22 a létající středisko AWACS.

Balon se pohybuje nad severem země ve výšce výrazně nad komerčním leteckým provozem a nepředstavuje vojenskou ani fyzickou hrozbu pro lidi na zemi.

Ministr obrany Lloyd Austin svolal na středu schůzku vysokých vojenských představitelů, kteří přezkoumali potenciální hrozby čínského stratosférického balonu a možné způsoby reakce. Nakonec se rozhodli jej nesestřelit, protože padající trosky by mohly ohrozit lidi a majetek na zemi.

Prezident Joe Biden byl o události informován a obdržel „důrazné doporučení“, aby balon nebyl sestřelen. Ve čtvrtek odpoledne však na otázku novinářů ohledně balonu neodpověděl.

Vyostření vztahů mezi USA a Čínou

Přestože současná trasa letu balonu vede nad „řadou citlivých míst“, nepředstavuje prý významné riziko pro shromažďování zpravodajských informací. „V současné době soudíme, že tento balón má z hlediska sběru zpravodajských informací omezenou přidanou hodnotu nad rámec toho, co může Čína udělat jinými prostředky,“ konstatoval vysoký představitel obrany. „Přesto podnikáme všechny nezbytné kroky k ochraně před zahraničním zpravodajským sběrem citlivých informací.“

Čínské ministerstvo zahraničí v pátek uvedlo, že o zprávách o incidentu ví, ale varovalo před záměrnými spekulacemi. „Snažíme se pochopit okolnosti a ověřit podrobnosti situace. Chtěl bych zdůraznit, že než bude jasné, co se stalo, jakékoliv záměrné spekulace nebo zveličování nepomohou při řešení této záležitosti,“ uvedl mluvčí ministerstva Mao Ning „Čína je zodpovědná země. Jednáme v souladu s mezinárodním právem. Nemáme v úmyslu narušovat vzdušný prostor jiných zemí. Doufáme, že příslušné strany budou záležitost řešit s chladnou hlavou.“

Přítomnost balonu nad Spojenými státy přichází v citlivém okamžiku, kdy se připravuje cesta amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena do Pekingu. Tato významná zahraniční cesta má navázat na loňské setkání prezidenta Joea Bidena s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Tento typ aktivity není bezprecedentní. Čína již dříve podobné balony, pohybující se ve stratosféře, používala, ale rozdíl je v tom, že tentokrát balon zůstává nad USA déle než obvykle. Incident může dále zhoršit již tak dost napjaté vztahy mezi Spojenými státy a Čínou.

Diskuze (63) Další článek: Americká Komise pro cenné papíry vyšetřuje Elona Muska. Nelíbí se jí tvrzení o autonomních schopnostech Tesel

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,