Naděje pro nemocné HIV. V Německu vyléčili třetího pacienta pomocí kmenových buněk

Naděje pro nemocné HIV. V Německu vyléčili třetího pacienta pomocí kmenových buněk

Třiapadesátiletý muž z německého Düsseldorfu byl lékaři prohlášen za vyléčeného z infekce virem HIV po transplantaci hematopoetických kmenových buněk určených primárně k léčbě akutní leukémie. Jedná se již o třetí případ tohoto druhu, informuje New Scientist.

Muž nejeví žádné známky aktivní infekce ani čtyři roky poté, co přestal užívat antiretrovirové léky, používané ke zpomalení progrese HIV. „Domníváme se, že v jeho organismu není přítomen funkční virus,“ říká Björn Jensen z düsseldorfské univerzitní nemocnice.

Düsseldorfský pacient

„Düsseldorfský pacient“ byl v roce 2008 pozitivně testován na HIV. Aby toho nebylo málo, o tři roky později u něj vypukla akutní myeloidní leukemie, která byla léčena chemoterapií, nicméně následující rok došlo k remisi.

V roce 2013 byly tedy kmenové buňky v mužově kostní dřeni, které dávají vzniknout imunitním buňkám, zničeny chemoterapií a poté nahrazeny darovanými hematopoetickými kmenovými buňkami.

Hematopoetické kmenové buňky jsou zárodky buněk, jež se mohou vyvinout ve všechny typy krevních buněk, včetně bílých krvinek, červených krvinek a krevních destiček. Tyto buňky se nacházejí v periferním řečišti a v kostní dřeni.

Velmi zásadní skutečností bylo, že se lékařům podařilo najít dárce s mutací, která vyřazuje receptor CCR5, jenž virus HIV používá k infikování imunitních buněk. Díky této transplantaci se imunitní systém „düsseldorfského pacienta“ stal odolným vůči HIV.

Virus prostě zmizel

V roce 2017 přestal pacient dostávat imunosupresivní léky, aby se zabránilo odmítnutí transplantovaných buněk, a v listopadu 2018 byla zastavena i antiretrovirová léčba. Když ani čtyři roky poté muž nejevil žádné známky aktivní infekce HIV, prohlásili ho lékaři za vyléčeného.

Nejedná se o první případ, kdy se pacienta léčeného s rakovinou podařilo vyléčit i z HIV. Transplantace kostní dřeně je však do značné míry riziková a vzhledem k tomu, že léčba antiretrovirotiky může udržet virus pod kontrolou, patrně nebude nikdy použita pouze k léčbě HIV.

Jedním z alternativních přístupů, který je předmětem zkoumání, je editace genů k mutaci CCR5 v imunitním systému HIV pozitivních osob.

Vědci doufají, že poznatky získané díky „düsseldorfskému pacientovi“ poskytnou další podklady pro studium HIV a že se v budoucnu podaří najít méně náročnou léčbu. Informace o úspěšném vyléčení byly tento týden publikovány v odborném časopise Nature Medicine.

Určitě si přečtěte

Články odjinud