Nadzvuková dopravní letadla. Našli jsme jich osm, kromě Concordu létalo jen jedno

  • V 70. letech se zdálo, že bude nadzvukové létání zcela běžné.
  • Historie přinesla řadu projektů, skončily na rýsovacích prknech.
  • Létal jen Concorde a ruský Tu-144.

Concorde

V říjnu 2023 to bude 20 let, co mohl bohatý cestující naposledy letět nadzvukovou rychlostí. Francouzsko-britské nadzvukové dopravní letadlo Concorde je technologická legenda, kterou poznají i laici. Celkem bylo postaveno 20 strojů: dva prototypy, dva testovací a šestnáct sériově vyráběných (dva z nich nebyly uvedeny do komerčního provozu).

Klepněte pro větší obrázek Concorde

Historie sahá do roku 1954, kdy vznikly první studie. První let odstartoval z Toulouse 2. března 1969 a výrobce předpokládal zájem až o 350 strojů. Letadlo s úzkým trupem bylo schopné (v závislosti na konfiguraci) pojmout 92 až 128 cestujících. Vpřed ho hnaly čtyři proudové motory Rolls-Royce/Snecma Olympus 593 a ve výšce 60 000 stop (cca 18,3 kilometrů) byl schopen dosáhnout rychlosti až 2,04 Ma (cca 2 167 km/h).

Komerční lety byly zahájeny 21. ledna 1976 s Concordy v barvách Air France a British Airways. Hlavním tahákem byly transatlantické lety do New Yorku a Washingtonu, které byly o zhruba polovinu rychlejší než se standardním dopravním letadlem.

Dobrou zprávou je, že se do dnešních dnů dochovaly všechny exempláře, kromě dvou. F-BVFD sloužil od roku 1982 jako zdroj náhradních dílů a roku 1994 byl sešrotován. F-BTSC se zřítil 25. července 2000 u Paříže – během tragické nehody, jež předznamenala konec nadzvukových letů. Tehdy zahynulo 100 cestujících, 9 členů posádky a 4 lidé na zemi. Stroj společnosti Air France při vzletu najel na úlomky na dráze a následně se zřítil. Ač šlo o jediný smrtelný incident, byl komerční provoz zastaven až do listopadu 2001. V roce 2003 byly letouny Concorde po 27 letech provozu v roce vyřazeny. Většina je dnes vystavena v Evropě a Americe.

Diskuze (6) Další článek: Energetické nápoje s taurinem by mohly být lékem proti stárnutí. Chce to ale provést testy na lidech

Témata článku: Doprava, USA, Evropa, Letadla, Výroba, Létání, Boeing, Prototyp, Sovětský svaz, Rolls-Royce, Aeroflot, General Electric, Buran, Letoun, Federální letecká správa, Pratt & AMP, Suchoj, Concord, Seattle, Paříž, Dassault, Washington, Mach, Letadlo, JSM