Nadzvukové letadlo Boom Overture připomíná Concorde. Bude létat rychlostí až 2100 km/h

Americká firma Boom Supersonic odhalila nové působivé snímky designu svého nadzvukového letounu Overture. Stroj má létat dvakrát rychleji než dnešní dopravní letadla – například trasu z New Yorku do Londýna zvládne za pouhé 3,5 hodiny. Zájem o koupi těchto letadel již projevily aerolinky United Airlines a Japan Airlines.

Výrobce prezentoval podrobnosti o připravovaném letadle v rámci mezinárodního leteckého veletrhu, jež probíhal od 19. do 22. července v anglickém Farnboroughu. Pokud vše půjde podle plánů, mohla by být sériová výroba zahájena již v roce 2024.

Nadzvukový letoun Boom Overture

Overture nabídne kapacitu pro 65 až 80 cestujících (dle zvolené konfigurace). Letadlo bude poháněno 100% udržitelným leteckým palivem (SAF) a nad oceány se má pohybovat rychlostí až 1,7 Ma, tedy téměř 2100 kilometrů za hodinu.

Viceprezident společnosti Boom Supersonic Brian Durrence, v loňském rozhovoru uvedl, že firma chce „odstranit překážky, které lidem brání v poznávání planety“. Aby tohoto cíle dosáhla, musela v poslední době provést několik designových změn. Letadlo tak nyní přepraví méně cestujících proto, aby bylo tišší a efektivnější.

Podobně, jako nadzvukový letoun X-59 vyvíjený NASA, bude mít i Overture tišší nadzvukový ráz, než Concorde. Bude tak čelit menším omezením při přeletu nad obydlenými oblastmi. Stojí však za zmínku, že nad pevninou bude muset stále létat rychlostí těsně pod Mach 1. Stroj bude vybaven prvním automatickým systémem snižování hluku na světě, díky kterému by při vzletu neměl být hlučnější než běžná letadla.

Nový design plný inovací

Boom Supersonic rovněž oznámil, že změnil konfiguraci trupu a křídel letadla a přidal další motory. Celkem bude mít Overture na křídlech čtyři menší motory, což mu umožní být tišší a také snížit provozní náklady. Letadlo bude mít rozpětí křídel 32 metrů a délku 61 metrů.

Nová konstrukce má širší trup v přední části, což snižuje odpor vzduchu a zlepšuje účinnost. Upravená konstrukce křídla zase zvýší bezpečnost při letu nižší rychlostí a sníží namáhání motorů. Umístění motorů bylo zvoleno tak, aby vyhovovalo nejpřísnějším požadavkům na bezpečnost cestujících.

Návrh nové verze Overture je založen na „26 milionech hodin simulovaných softwarových návrhů, pěti testech v aerodynamickém tunelu a pečlivém vyhodnocení 51 úplných iterací návrhu“. Firma aktuálně pracuje na získání konkrétních motorů pro svůj letoun.

Diskuze (24) Další článek: Co vy na to: Které aplikace nebo weby pro počasí používáte nejraději?

Témata článku: Technika, Doprava, Letadla, Létání, Design, SAF, Nadzvukový letoun, Boom Overture, Letadlo, Nadzvukové letadlo, Londýn, New York, United Airlines, Boom Supersonic, Japan Airlines, Overture, Letoun, Concord, Rychlost, MotorSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
8 bezplatných editorů videa. Od jednoduchého ořezávátka po střižnu s profi možnostmi

8 bezplatných editorů videa. Od jednoduchého ořezávátka po střižnu s profi možnostmi

** Potřebujete sestříhat video z dovolené či vytvořit klip? ** Vybrali jsme sedm nejlepších bezplatných editorů videa ** Nabídka čítá jednoduché, ale i komplexní programy

Karel Kilián
Střih videaNejlepší programy
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Recenze Apple Mac Studia. Ohromný výkon, který vůbec neuslyšíte

Recenze Apple Mac Studia. Ohromný výkon, který vůbec neuslyšíte

** Čip Apple M1 Max potěší hlavně profiíky přes video ** Mac Studio přitom zůstává velmi tichý a s nízkou spotřebou ** Vytknout lze jen málo, například pouze HDMI 2.0

Karel Javůrek
Mac StudioTestyApple
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Pod drobnohledem. Čtečky otisků prstů na smartphonech a to, co jste o nich možná nevěděli

Pod drobnohledem. Čtečky otisků prstů na smartphonech a to, co jste o nich možná nevěděli

** Čtečky otisků prstů máme ve smartphonech déle než 20 let ** Jaké máme druhy, a jak vlastně fungují? ** Ten, kdo je nejvíce rozšířil od nich naopak upustil

Martin Miksa
Čtečka otisků v displejiČtečka otisků prstůSmartphony
PlayStation bude chybět na letošním Gamescomu. Neukáže se ani Nintendo a další velké společnosti

PlayStation bude chybět na letošním Gamescomu. Neukáže se ani Nintendo a další velké společnosti

Německý Gamescom letošní ročník na rozdíl od E3 nevynechá. Několik velkých společností už ale stihlo potvrdit, že se neplánují zúčastnit.

Martin Nahodil
PlayStationGamescom