Já myslím že je to už dávno vymyšlené , chybí jen rotace objektu možná nejaký vrtulový tvar který by vzduch krájel a využil k stoupání.
Mají tupé nože na vzduch 😉😂😂😂😂
Já ale nechci, aby se mi na hlavu vracely satelity, tvrději než se čekalo.
K něčemu takovému však zbývá ještě dlouhá cesta. Tým SpinLaunch se totiž zatím dokázal dostat do výšky jen cca 7,6 km, tedy 93 km pod tzv. Kármánovu hranici mezi zemskou atmosférou a kosmickým prostorem.---------------------------------------------------------------------------------------------------------------Kanón Dlouhá Berta má dostřel přes 100 kilometrů .Bylo by to možná lepší řešení když už .
Co je to za kanón ? Četl jse o Tlusté Bertě. O Dlouhé nikoli.
Bezva odšťavňovač. A krejou to kosmickým výzkumem.
Jako nápad dobrý, jen to není pro naší planetu. Na měsíci bych si to dovedl představit.
Začátky jsou těžké a je to otázkou mnoha pokusů a zkoušení. A je jedno, jestli jde o Edisonovu žárovku, antibiotika, letadlo, raketu atd.Třba to jednou vyřeší hrozně dlouhá hlaveň elektromagnetického děla, která bude zrychlovat "náboj", tak aby bylo přetížení únosné. a zároveň se dosáhla požadovaná rychlost k jeho umístění na orbitě. Ta "hlaveň" by vedla na zemi rovně a až její konec by se jemně ohýbal k nebi. Ale oni to vědci nějak vymyslí i s těmi posměšky, které se objevují u nepovedených pokusů.
Elektromagnetické dělo je fajn, ale Ještě musíš vědcům poradit, jak zajistit, aby při opuštění hlavně vystřelený předmět okamžitě neshořel 😉 Úsťová rychlost střely by musela být ještě mnohem větší, než je 1. kosmická rychlost (aby to pod ni nezpomalilo dřív, než se dostane nad atmosféru) a taková rychlost v přízemních hustých vrstvách atmosféry bude jako náraz do betonu a spojená s neskutečným vývinem tepla. Rakety totiž fungují naopak, nejprve v hustých vrstvách atmosféry letí relativně pomalu a teprve ve větší výšce, kde hustota atmosféry klesá na zlomek hustoty u země, může zrychlovat až na orbitální rychlost. Ale aby jakýkoliv předmět dosáhl takové rychlosti už u země a ještě s dostatečnou rezervou, to je naprosto vyloučeno, úplně mimo fyzikální realitu.
Já jsem velmi opatrný při tvrzení, že "něco nejde" 😉Možná by ta roura mohla kopírovat nějakou vysokou horu a prodloužena ještě výše. Nevím, opravdu nevím, ale ten "náboj", který by se nejdříve zahříval by se rychle začal ve výši ochlazovat. To jsou jen momentální nápady a možná jsou mimo fyziku. Ale ještě před pár desítkami let si mnozí mysleli, že rychlost nad 100 km/h nemůže člověk přežít, že nemůže létat nic, co je těžší, než vzduch a už vůbec by nikdo nevěřil na lety do vesmíru, satelitní navigaci nebo mobilní telefony. 🙂
Názor byl 1× upraven, naposled 15. 10. 2022 15:33
Asi tak. Oni si to někteří nejen mysleli, ale dokonce to i matematicky dokazovali. Např. nějaký Simon Newcomb (tu nemožnost postavit létající stroj). Taky si na něj při podobných diskusích vždy vzpomenu.
Ne, nezačal by se ochlazovat. Stačí se podívat, co se děje na povrchu jakéhokoliv kosmického tělesa, sotva se dotkne nejvyšších vrstev atmosféry (třeba 60km vysoko), které jsou ještě velmi řídké. U zemského povrchu (a je jedno, jestli to je v 0m nad mořem nebo hypoteticky na Mount Everestu) je fyzikálně vyloučeno se vůbec přiblížit rychlosti, při které by se dalo uvažovat o setrvání předmětu na oběžné dráze. Tohle je fyzikálně nesmysl a srovnání s obavami dosažení rychlosti 100km je úplně mimo, protože v té době nebyly ty fyzikální zákony známy. A ne, nebylo to před pár desítkami let. Před pár desítkami let už se dávno létalo do vesmíru. Tyhle obavy z rychlosti 100km/h se odehrávaly asi tak dvěstě let zpátky na počátku historie železnice.
Ale to už je jiný princip než odstředivka, i tak tam budou problémy jak zamezit tření mezi vedením toho projektilu do oblouku 🧐
Investorský scam. První stupeň to nenahradí, protože další stupně té rakety by těžko přečkaly podmínky takového startu. O užitečném nákladu nemluvě.A jestli je cílem zlevnit starty ušetřením paliva, tak je to celé úplný omyl. Palivo v ceně startu hraje malou roli, drahé jsou ostatní technologie raket.
Stručné, jasné a pravdivé! Je to jen past na investory. Každý absolvent fyziky střední školy musí vědět, že tohle je naprosto nereálný nesmysl a použitelnost skončí nanejvýš u vystřelování lehkých kapslí pár kilometrů kolmo do atmosféry, ale k dosažení stabilní oběžné dráhy se to nepřiblíží ani na zlomek potřebných výkonů.
Všichni skutečný odborníci tady, co umí vše z fyziky a já nevím co všechno. Pamatuji si prd. Přiznávám. Ale co tu predvadite v diskuzi, to je k smíchu. 🤣 Většina z vás dělá bůh ví jakou práci zametače, u linky, v obchodě za pokladnu, a bůh ví kde všude...... 🤣 🤣 Všichni jste si to postavili na zahradě a zkoušíte taky střílet něco do vesmíru... 🤣 Všichni odborníci.... To je sen tohle to. Ale kamenem přehodit plot je už moc.....
Jo taky me obcas prekvapuji ty moudra :) Urcite to nejake poucky z knihy fyziky pro zakladni skolu vyresi 😀 Divim ze se lidi co na tom delaji nezajdou tady do zdejsi diskuse a maji problem vyresen. V podstate si myslim ze by ani nemuseli do toho investovat tolik penez. Staci si precit rady v diskusi 😀 Kazdopadne kdo nekdy delal nejaky vyzkum tak vi o cem to je. Neni to o tom ze zname hned reseni. Je to o tom zjistit co funguje, co nefunguje atd. Postupne po malych kruccich se posouvame dopredu a nakonec se mozna zjistit ze to takto vubec nejde a nebo se musime vratit o velky kus cesty zpet a najit jinou cestu. To neni jako prace na lince kde vim ze po sesroubovani 50 dilu dohromady mi vznikne nejaky produkt.
Tak zrovna tohle je věc, která se dá poměrně snadno spočítat. Veličiny jsou tam známé a fyzikální principy taky. Není tam nikde schovaný nějaký další tajemný faktor, který by se najednou mohl zjevit a udělat z nesmyslu zázrak 🙂 Ostatně ani sami autoři nemluví o něčem takovém, co by z nepoužitelného plivátka bylo schopno udělat zařízení, schopné dostat cokoliv na stabilní oběžnou dráhu, nic takového tajného v rukávu nemají. Tohle nevyhnutelně skončí, když moc, tak nanejvýš u pomůcky, která bude vystřelovat atmosférické sondy pro meteorology. Maximálně k tomu to má fyzikální potenciál, ovšem je otázka, jestli není levnější tu sondu pověsit na jednorázový balón naplněný vodíkem, jak se to dělá dnes.
Kolik lidí je v davu ochotno nahlas zvolat: "Král je nahý" ?Obávám se, že v dnešní době i mezi odborníky jen málokdo. Což nakonec ukázal covid.
https://youtu.be/ibSJ_yy96iETohle je ovšem kravina, Thunderf00t o tom měl už dvě busted videa.
Zdravim, s mym mladym jsme postavili na chalupe obri prak ze stromu, 2m guma byla z nejakyho kombajnu nebo z ceho a strilelo to plechovky Coly na dveste metru. Bylo to v podstate stejna blbost, jako to v tom clanku. Do ted to tam je a cigosi si s tim obcas chodi uzit srandu. Takze uzitecnost povazuji za vyssi, nez u te debility ve clanku, kde bude muset kazde uziti srandy nejspis hlasit na nejaky urad.
Názor byl 2× upraven, naposled 14. 10. 2022 08:39
Vzhledem k tomu, na jaké parametry výstřelu se s tím šíleným zařízením zatím dostali a vzhledem k tomu, že každé i poměrně malé zlepšení parametrů bude vyžadovat obrovské zvýšení výkonu zařízení, je každému technicky vzdělanému člověku jasné, že udělat z toho funkční prak pro vystřelování reálných satelitů na oběžnou dráhu, je fyzikálně naprosto vyloučeno. Ovšem tady v diskuzi je hromada naivních snílků, nejspíš s nějakým humanitním vzděláním, které fyzika minula velkým obloukem, kteří každou takovou pitomost sežerou i s navijákem 🙂 Je potřeba si uvědomit, že většina dobrých vynálezů je lemována podstatně větším počtem slepých vývojových cest i úplných nesmyslů. A tohle je jednoznačně jeden z nich. I kdyby se horko těžko nějakým zázrakem podařilo dosáhnout výšky 100km, tak to je pořád extrémně daleko od toho, aby se vystřelený předmět dostal na STABILNÍ oběžnou dráhu. Ono totiž při vynášení satelitů nejde ani zdaleka o výšku, ale hlavně o rychlost. A tu má tohle plivátko zoufale nízkou, vůbec tam není ani náznak, že by to mělo potenciál k dosažení první kosmické rychlosti. A mimochodem, rakety pro dosažení oběžné dráhy opravdu nemůžou startovat kolmo, respektive kolmo se jen odlepí od země, ale během chvíle musí začít zrychlovat a sklánět se k horizontu, aby výsledkem byla oběžná dráha. Tohle jen vyplivne nějaký předmět kousek nad zem, zoufale nedostatečnou rychlostí a jen díky tomu, že to směřuje kolmo vzhůru, dosáhne to jakési výšky. Jenže kdyby to směřovalo směrem potřebným pro dosažení oběžné dráhy, tak to nedosáhne nejspíš ani 1km nad povrch země a začne to padat zpátky dolů. Je úsměvné, jak se vždycky takové blbosti chytnou novináři a jejich ovce, které bezmezně věří všemu, co je psáno, aniž by se namáhli použít aspoň jednu mozkovou buňku. O tom, že by si zkusili sami něco srovnat s fyzikálními zákony a matematikou, to je pro ně úplně scifi 🙂
Mimochodem, první kosmická rychlost je cca 8km za sekundu. To zařízení, aby dostalo něco na oběžnou dráhu, by muselo náklad vystřelit ještě mnohem vyšší rychlostí, protože těch cca 8km/s musí tomu nákladu zůstat ještě po průtelu celé atmosféry, která to bude až do jejího opuštění výrazně brzdit. Jenže takové rychlosti na výstupu zařízení se to ani vzdáleně neblíží. Ostatně kdyby ano, tak vystřelený předmět nevyhnutelně shoří, protože pohyb takovou rychlostí v nízkých vrstvách atmosféry způsobí okamžité vzplanutí čehokoliv.
Když jsem viděl kdysi nějaké video o tomhle projektu, tak tam byl předpoklad, že v určité výšce zážeh proběhne. Takže pokud to vystřelí, a v (hausnumero) 5 km proběhně zážeh, tak motor už může být výrazně menší a lehčí.Byl bych každopádně opatrný s prohlášením, že to nejde. Evidentně dokázali přesvědčit i někoho v NASA, že to potenciál může mít a stojí za to to vyzkoušet.
Když pominu nereálnost postavení skutečné rakety, která by přežila takové vystřelení, aby mohla následně třeba v 10km výšce zažehnout vlastní motory, tak to pořád absolutně nevychází, protože rychlost udělená tím prakem i dosažená výška je pořád jen nepatrným zlomkem toho, co je potřeba dosáhnout pro umístění i něčeho poměrně malého na oběžné dráze. Tím prakem se sice teoreticky uspoří nějaká část potřebné energie, kterou si raketa jinak musí vézt ze země sebou, jenže daní za to by musela být konstrukce, která odolá řádově i 1000x vyšším přetížením, než zažívají standardní rakety při běžném letu. je naprosto jasné, že neexistují materiály, ze kterých by se taková raketa dala postavit.
To jsem si myslel taky. Ale neni to pravda, motory na tuha paliva takove pretizeni zvladnou hrave. Nejsou kdovijak sofistikovane ani riditelne, ale to hlavne proto, ze to po nich doted nikdo nechtel.
To je ohromě moudré a poučné pane odborníku 😂😂😂
Na jejích stránce je popis, jak má prak v plné velikosti fungovat. Píšou, že obvodová rychlost má být 5000 mil za hodinu. To je 2 235,2 m/s.Průměr odstředivky má být 300 stop. Tedy poloměr 45,72m.Můžeme spočítat: jakou odstředivou sílu bude mít družice o hmotnosti 100kg?F = (m * v^2) / r(100 * 2235,2 ^2) / 45,72 = 10 927 644,4NTo je šílená hodnota.Jinak taky platí, že odpor prostředí roste s druhou mocninou rychlosti.
Jaké je asi zrychlení v hlavni? Používá se i chytrá munice, tj. munice s elektronikou. A funguje to.
No protože ta rychlost překročí rychlost zvuku tak odpor prostředí (vzduchu) vyskočí z druhé mocniny na třetí. Viděl jsem nějaké modelace, že by snad ten prostor měl být uzavřený nějakým protržitelným víkem a s nižším tlakem. No nevím.
Pokud vim, na utesneni (ve SpinLaunchi) hodne daji. V bubnu snizujou tlak a usti je zakryte protrzitelnou membranou a deklem, ktery to po odpalu zase utesni, bo snizeni tlaku v bubnu je dost narocny. A nejsem si jistej, jestli payload dokonce nema mit jeste svuj vlastni raketovej stupen.
45m je doat málo. Při 200m by se dost snížila odstředivá síla, že? Těch 1tis. G je docela dost.
Kdyby existovaly komentare na internetu v dobe, kdy se bratri Wrightove pokouseli sestrojit letadlo, vypadaly by zhruba jako tato diskuse :)Je nutne si uvedomit, ze vyzkum neni jenom o tom delat veci, ktere urcite budou fungovat. Je to o tom prozkoumat vsechny mozne ulicky, z nichz se vetsina ukaze jako slepa. A nasledne vyuzit nove nabyte znalosti k vymysleni neceho jineho, co by mohlo fungovat.
Jenže dnes se dá spousta věcí vypočítat a nemusí se dělat metodou pokus omyl.
Jasne, treba turbulentni proudeni patri k vubec nejslozitejsim na simulaci.
Bratři Wrightové při svém vymýšlení letadla také vymysleli a zkonstruovali aerodynamický tunel, aby mohli pohodlněji experimentovat.
Tohle je tak jednoduchý princip, že to spočítá každý student prvního ročníku nějaké matematickofyzikální fakulty. Tam nejsou žádné tajemné věci, které by se najednou objevily a překonaly neřešitelné překážky, které plynou z jednoduchých principů, které takové zařízení má. Jedná se v podstatě jen o rychlost, odpor vzduchu, přetížení, setrvačnost a odstředivou sílu. Celé to zařízení závisí na těchto pěti veličinách a jejich vztazích, které jsou fyzikálně dané a nejde je nijak obejít. Oni se s už teď obrovským zařízením dostali možná na zlomek procenta potřebného výkonu k praktické použitelnosti a je vyloučeno, aby to byli schopni znásobit tolikrát, kolik je potřeba, aby to něco smysluplného dostalo na oběžnou dráhu, protože tam neplatí přímé úměry, ale spíš mocniny. Zařízení by muselo být o mnoho řádů větší a výkonnější, než to co teď mají a přitom už je to samo dost velké.
Nezapomnel jste nahodou minimalne na jeste jednu dulezitou velicinu?
Je teda fakt, že za doby bratří Wrightů ještě komentáře pod článkem na internetu neexistovali...
Bratři Wrightove se vznesli, protože do problematiky létání vnesli matematiku a fyziku.Odhadli co by mohlo fungovat, spočítali to a pak to ověřili v praxi. K tomu jim dopomohlo to, že se v jejich době dal vyvinout dost výkonný a zároveň lehký motor.Projekty jako je tento pracují na principu - vyzkoušíme, zda se fyzikové náhodou nespletli.
Žijeme v době o něco pokročilé kdy lze simulovat pohyb galaxie na PC , takže spočítat tenhle nesmysl či zda to půjde by měla být maličkost a teprve potom vyrobit funkční prototyp, zatím to vypadá jen jako způsob obživy pro pár chytraků 😉
Tak hlavně musíte vystřelovat na rovníku ( využít rotaci země) a v horách (kde je minimálně poloviční tlak vzduchu).
Jasně, a v rámci rozvojové pomoci. Z toho pěkně vychází Kilimandžáro. Je v chudé zemi(+), zaměstnalo by to černochy(++), možná by se našla i nějaká dizejblovaná translesba(+++!!!). Navíc je tam placatý vrchol se spoustou místa a cesta nahoru je tak prošláplá, že být to v EU, už by tam vedla cyklostezka. Pak by si s tím za dotační a/nebo investorské prachy mohl někdo deset let hrát, aby se přišlo na to, že aby si to udrželo minimální rychlost 8 km/s do aspoň 200 km výšky, potřebovalo by to spíš Orodruinu jako dílnu, Saurona jako konstruktéra a mithrilový reaktor.
celý je to nesmysl což ukazujou už proběhlý testy na menších zařízeních. Mechanicky strašně náročný a na oběžnou dráhu to stejně nic rozumnýho nevystřelí.
Ale prachy to vydělá.
prachy to spotřebuje. Prachy troubů který v tom blouznivě vidí budoucnost kosmonautiky což jim tvůrci vehementně věší na nos, protože potřebujou další prachy. Kdyby to bylo řešení nějakýho problému, tak už se to dávno používá. Připomíná mi to gravitační baterie... nějak to jakože funguje a poblouznění investoři tam lejou prachy, ale skončí to stejně jako tahle centrifuga.
Vystřelit takto náklad na oběžnou dráhu je nesmysl. Nicméně umístit takový katapult na Měsíc a pak posílat projektily na nepřátele by mohlo být v budoucnu možné. Takový projektil by způsobil velké škody.
Roberta A. Heinlein, Měsíc je drsná milenka. 😉
Taky mě ta knížka hned napadla 😀
Jj, měsíční dělo - taky mě to hned napadlo.Až se odstěhuju na Měsíc, tak přesně takovým dělem budu ze své měsíční základny na Zemi zjednávat právo a pořádek - samozřejmě dle svého osobního ryze subjektivního pohledu na tyto pojmy. 😀
Tento postup už mají patentovaný Amíci.
Ten projektil by ovšem musel být vyrobený na Měsíci. Pokud byste se chtěl spokojit jen s prostým kinetickým bombardováním balvany, tak i ty musí být nějak opracovány a mít navádění, trefit stát na Zemi z měsíce jen konstelací těles je možné tak leda teoreticky.
Myslím že vystřelit cokoliv prakem ze země na oběžnou dráhu není možné. Vystřelený objekt má v okamžiku opuštění hlavně maximální rychlost a zrychlovat už potom nemůže. Minimální rychlost, které musí těleso na orbitě dosáhnout, je přes 28 000 km/h. Pokud by ale z praku vylétl objekt touto nebo vyšší rychlostí, začne v atmosféře bez vlastního zdroje energie extrémně rychle brzdit a zahřívat se, podobně jako se zahřívá a brzdí při návratu z oběžné dráhy.
On s tím ani nikdo nepočítá. Při letu na oběžnou dráhu bude přítomen ještě raketový motor. Každopádně nejvíce paliva se spotřebuje na uvedení celé rakety do pohybu a zde to řeší levný prak, celá raketa při stejné nosnosti bude menší, lehčí a úspornější.
Tak tohle by časem smysl mohlo dávat.
"Tato technologie by jednoho dne mohla NASA – která oznámila uzavření partnerství se SpinLaunch letos v dubnu – umožnit vystřelovat do vesmíru satelity."Tak v tom případě je zvláštní, když v rádoby "solidním" technickém článku píšou zcela vážně takové kraviny, že? Ještě by tomu snad někdo mohl i uvěřit. 😀
Ono je něco jiného vystřelit kousek křemíku v nějakém pouzdru nebo fungující raketový motor.Je zde diskuze dětí ze základky co neznají základy fyziky ?
Rád bych viděl ten motor nebo obsah nákladu rakety, jak se odstředivou sílou rozemele jako v mixéru. Tohle opravdu nemá smysl.Než by se vyrovnalo palivo v raketě, aby mohla zažehnout motory, tak dříve začne padat zpět k zemi.Jako nápad zajímavý, ale lepší by bylo vymyslet skutečný prak než nějakou centrifugu kde se ve většině případů obsah rakety poškodí :-/ .
Co raketový motor na pevné palivo. Jsou dělostřelecké granáty s přídavným raketovým pohonem nebo náporovým motorem, výstřel "přežijí" a fungují.
Ale granát se ti netočí půl hodiny v centrifuze než jej pošleš na nepřítele 😃 . Pokud tohle budou chtít provozovat komerčně, tak by mě zajímalo, kolik klientů se jim ozve.
Jo je to tak nádrže na palivo musí být tenké kvůli hmotnosti a tady to jde proti sobě nevydrží odstředivé namáhání
Funkční raketovy motor vystřelený s podobným přetížením? To bude trochu větší oříšek.. pokud nedojde k úplnému zážehu ještě uvnitř přístroje či velmi krátce poté , není moc velká pravděpodobnost,že k zážehu vůbec dojde, přesněji je otázkou zda k němu vůbec dojde. Ono se úplně jinak chová proudění vzduchu za hořící raketou a úplně jinak za nehoricim předmětem.. obávám se, že toto proudění by mělo zhasejici efekt.. ale nejsem fyzik zabývající se aerodynamikou nicméně i jako laikovi je mi jasné, že stávající technologie prvních stupňů raketových motorů zde budou nepoužitelné..možná místo prvního stupně použít určitou formu ram-jet či scram jet. Pak by to asi smysl dávalo..
"Myslím že vystřelit cokoliv prakem ze země na oběžnou dráhu není možné."To je pravda, ale ne z důvodů, které popisujete. Ten problém je v tom, že abyste se na oběžnou dráhu dostal, musíte mít ve správném místě správný vektor pohybu.Tenhle stroj slouží k tomu, aby vás dostal do výšky oběžné dráhy; rychlost už vám tam jaksi nemá jak dát, protože je dole na zemi.Takže projektily, které z toho poletí, budou muset mít ještě nějaký vlastní pohon; raketový motor, iontový motor, kámen na gumě.A mimochodem; rychlost, kterou musí těleso na orbitě dosáhnout, aby se udrželo, může být i prakticky nulová. Záleží jen na výšce té orbity.
to je jen otazka velikosti praku teoreticky to mozne je.materialy ktere vydrzi tu teplotu taky
Až na oběžnou dráhu to určitě vystřelit nejde - ale může to nahradit první stupeň raket. Hodně teoreticky...a jen pro velmi specifické přístroje, co přežijí dlouhodbé přetížení při roztáčení centrifugy...
Vystrelili to do 2/3 vysky, kde letaji linkova letadla. Bravo 🙂 Navic nad tim nemaj zadnou kontrolu a mrcasi se jim to jak kapr na suchu 🙂 Historie techniky je plna naprosto dementnich vynalezu, ale tohle je jeden z nejlepsi z nich, co jsem za dlouho dobu videl 🙂 To uz jde snad vylepsit jenom tim, ze by to bylo jeste uhlikove a vegan neutralni a natahovalo by se to lidskou silou lidi, co jedi jenom pohanku a polnicek 🙂
Názor byl 2× upraven, naposled 13. 10. 2022 09:20
Tak tak, nemluvě o tom přetížení při startu. 😀
Předpokládám, že s touto kritikou za sebou máte několik obdobných projektů, které byly úspěšné.Všechna čest, pánové.Jsou dvě základní motivace, proč to někdo dělá:1. Aby dostal něco do vesmíru2. Aby vydělal prachyNemyslím, že tohle je ten první případ. A pak jde o to vydělat prachy. Což se jim mimochodem už docela povedlo, peněz získali dost. Takže mají splněno. Pořád kecy o tom, jaká je to blbost?
Totalni picovina
To je jasné naprosto každému, kdo alespoň trochu zná fyzikální zákony. Ale naprostá většina lidí jsou absolutní techničtí analfabeti, včetně místních rádobytechniků, tak co od toho čekat... 😉
Tak nastane den, kdy si deti budou ukazovat jak na blazna na chudaka, co prijede autem se spalovacim motorem, protoze budou presvedceni, ze za par minut umre na jedno z 1591 popsanych nebezpeci, pri spalovani benzinu. Stejne jako si dnesni deti mysli, jak SpaceX dobyva vesmir a jasaji, nemaji uz tu osobni zkusenost s dobou, kdy NASA se SpaceShuttly provadela ve vesmiru operace pro opravdovy chlapy...
Další nesmysl pro debilní investory... 😀
nerad to rikam ale i to je potreba😀😀prece nechceme aby kazdej debil byl bohatej😀
Já bych raději doporučil ty dopravní elektroletadla, tam se dá podle mého názoru zchudnout mnohem rychleji. 😀
proti gustu ...jedinou jejich (investoru) ctnosti je ze snad investuji ze sveho 😀
Třeba NASA žádné vlastní peníze nemá, takže dost těžko.Ale když na to daňoví poplatníci chtějí přispívat, tak proč ne.
Nejvic me na tehle dement projektech bavi, jak na tom maka tuna inzenyru, vsichni teoreticky geniove, vsechno maj namodelovany do posledniho piko Newtona, vsude je na tom milion senzoru, aby mohli vyhodnocovat...A nakonec finalni produkt je neco jako hracka pro deti 😁
Jenže těm inženýrům nejde o ten finální produkt, ale o ten vývoj. Během vývoje z investorů tahají peníze. Když pak investoři chtějí nějaké výsledky, tak vyrobí nějaký líbivý graf nebo animaci díky hodnotám ze senzorů, tím investorům zavřou hubu a otevřou kasičku. Když grafy a animace přestanou fungovat, tak holt vyrobí finální produkt. Shrábnou prémie za dotažení do konce a jdou si hledat nějakou jinou blbost, aby z blbých investorů zase mohli tahat prachy.
Tak tak. Tak to chodilo, chodí, a chodit bude.A dokud se státy budou tvářit jako investor, tak se tak bude dít i s cizími penězi.
Jenom na ty nejdebilnejsi z debilnich. Driv meli jako hlavni motto na strance "industry best kept secret", z cehoz je na beton jasne, ze jde o scam.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.