Napotřetí úspěch: Japonská soukromá raketa MOMO konečně doletěla do vesmíru

  • Startup Interstellar Technologies se potřetí pokusil vypustit malou nosnou raketu MOMO
  • Tentokrát zaznamenal úspěch
  • MOMO se stala prvním soukromým japonským zařízením, které doletělo až do vesmíru

Japonský startup Interstellar Technologies se potřetí pokusil vypustit svou malou nosnou raketu MOMO. Tentokrát byli úspěšní a raketa doletěla až do vesmíru, jako první soukromé japonské zařízení.

Poslední dobou je stále jasnější, že se další dějství dobývání vesmíru sehrají soukromé společnosti. Velké i malé privátní společnosti jsou jako živá voda, která teď proudí do žil kosmických letů. Nejvíce viditelné jsou ve Spojených státech, ale odvážné soukromé projekty se teď objevují i v řadě dalších zemí. Ne vždy se jim daří, takže je pro ně důležité vytrvat navzdory neúspěchům.

Výdrž prokázal i japonský vesmírný startup Interstellar Technologies Inc., který se zabývá vývojem malých nosných raket pro dopravu malých satelitů na nízké oběžné dráhy. Jejím cílem je co nejvíce snížit náklady pro lety na oběžnou dráhu.

Na konci července 2017 se Interstellar Technologies stal první japonskou společností, která se pokusila vypustit nosnou raketu, vyvinutou a postavenou ze soukromých prostředků.

První dva pokusy skončily fiaskem

Start rakety MOMO-1 se ale nepovedl. Pozemní kontrola ztratila kontakt s raketou 66 sekund po startu. Raketa doletěla do výšky 20 kilometrů a pak byl její let ukončen. Na konci července 2018 se odehrál druhý pokus Interstellar Technologies, když vzlétla nosná raketa MOMO-2. O čtyři sekundy později byla raketa zpět na startovací rampě a vybuchla ve spektakulární explozi.

Vytouženým úspěchem se v těchto dnech stal start rakety MOMO-3 z testovacího zařízení startupu u japonského města Taiki. Do třetice se to povedlo. Raketa dosáhla výšky přes 100 kilometrů, a pak podle plánu spadla do Tichého oceánu.

Interstellar Technologies prokázali, že jsou schopní dosáhnout kosmického prostoru, i když ještě zatím nemají v provozu technologii, která by dostala satelit po dosažení vesmíru na oběžnou dráhu.

Raketa MOMO-3 měřila asi 10 metrů, měla průměr 0,5 metru a vážila asi 1 tunu. Měla by být schopná dopravit asi 20 kilogramů nákladu na nízkou oběžnou dráhu. Interstellar Technologies teď očekávají, že získají zakázky od řadu společností a výrobců satelitů.

Diskuze (1) Další článek: Pro Windows 10 se chystá sada užitečných nástrojů inspirovaná PowerToys z Windows 95

Témata článku: Technika, Vesmír, Startupy, Japonsko, Kosmonautika, Raketa, USA, Dráha, Oběžná dráha, Tichý oceán, Nosná raketa, MOMA40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zombíci ze střílečky Call of Duty: Vanguard se ukazují v prvním traileru

Zombíci ze střílečky Call of Duty: Vanguard se ukazují v prvním traileru

Také Vanguard nabídne klasické zombíky, jakmile si budete chtít odskočit od příběhové kampaně.

Michal Maliarov
Call of Duty: VanguardFPSVideo
Digitální mířidla udělají z palných zbraní zbraně proti dronům

Digitální mířidla udělají z palných zbraní zbraně proti dronům

** Američtí mariňáci si pořizují větší množství pokročilých digitálních mířidel SMASH 2000 ** Ta byla vyvinuta k tomu, aby zvýšila šance střelce zasáhnout cíl první ranou ** Umožňují střelci sledovat cíle a nabízejí jim optimální zamíření s přihlédnutím k pohybu cíle

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony