„Náš nový vesmírný laser rozhodně není zbraň, ale jeho větší verze může být“ tvrdí čínský vědec

Čína vyvinula laser, který může být namontován na satelit, aby umožnil vysokorychlostní komunikaci či sledování a identifikaci vybraných objektů. Upozornil na to deník South China Morning Post.

Z dostupných informací plyne, že tým už provedl několik úspěšných zkoušek na naší planetě a nyní připravuje první testovací misi ve vesmíru.

Jelikož dotyčné zařízení je relativně malé – váží méně než 1,5 kg a to včetně zdroje energie – podle odborníků se rozhodně nejedná o zbraň. Jak ale prohlásil nejmenovaný vědec z Chinese Academy of Sciences, pro jeho případnou větší verzi by to již platit nemuselo.

Čína není sama

Takový „útočný“ laser by ničil vzdálené cíle generováním rázových vln. Nabité částice by rovněž mohly být použity k poškození senzorů naváděcích systémů nepřátelských raket.

SCMP v dané souvislosti tvrdí, že na podobném systému určeném pro nasazení na oběžné dráze pracují i USA. Jejich laser by měl být schopen sestřelovat hypersonické zbraně dříve, než stačí napáchat nějaké škody.

Dodejme, že Čína rovněž dělá velké pokroky ve vývoji laserů,s jejichž pomocí mohou satelity pořizovat velice detailní snímky a bleskově přenášet data zpět na Zemi.

Titulní ilustrační foto: PxHere

Diskuze (11) Další článek: Život na Zemi možná těsně souvisí se supernovami. S jejich explozemi

Témata článku: Technologie, Vesmír, Vojenství, Země, USA, Čína, Zbraně, Satelit, Komunikace, Laser, Dostupná informace, Vědec, Čínský vědec, Verze, South China Morning Post, Satelitní komplety na Heureka.cz22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
AMD Radeon RX 6500 XT v testech. První 6nm grafika v levném kabátu, která je k smíchu

AMD Radeon RX 6500 XT v testech. První 6nm grafika v levném kabátu, která je k smíchu

** AMD představilo novou grafickou kartu Radeon RX 6500 XT ** Poprvé používá 6nm čip a má rekordní frekvenci ** Kartu značně omezuje malá paměť

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda