NASA chce dvě mise na Venuši. Na každou z nich uvolní 500 milionů dolarů

V rámci soutěže Discovery 2019 NASA posuzovala čtyři koncepty misí, z nichž nyní zvolila dva nejlepší. Ty jsou zaměřené na výzkum Venuše, tedy nejbližšího planetárního souseda Země.

„Obě mise byly vybrány na základě jejich potenciální vědecké hodnoty a proveditelnosti jejich vývojových plánů. Projektové týmy nyní budou pracovat na dokončení svých požadavků, návrhů a vývojových plánů,“ uvádí se mj. v tiskové zprávě NASA.

Jmenovaná kosmická agentura na realizaci každé z těchto misí poskytne přibližně 500 milionů USD. Očekává se, že k jejich spuštění dojde mezi roky 2028-2030.

DAVINCI+

Mise DAVINCI + (Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gases, Chemistry, and Imaging) si klade za cíl přinést nové informace o atmosféře Venuše – konkrétně o jejím vzniku a vývoji.

Kromě toho bychom díky ní měli získat high-res snímky unikátních geologických útvarů známých jako „tesserae“. Ty lze přirovnat k zemským kontinentům, což naznačuje, že Venuše má deskovou tektoniku.

VERITAS

Odborníci stojící za misí VERITAS (Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography, and Spectroscopy) budou mapovat povrch Venuše, což jim umožní odhalit její geologickou historii a pochopit, proč se dnes tato planeta tak liší od Země.

Dále chtějí studovat infračervené emise z povrchu Venuše, aby stanovili její “rock type“ (který je do značné míry neznámý), a určit, zda aktivní sopky uvolňují do atmosféry vodní páru.

Diskuze (5) Další článek: V evropském očkovacím QR kódu, který budete ukazovat na dovolené, se skrývá zakódovaný text. Takhle ho přečtete

Témata článku: Vesmír, Výzkum, NASA, Země, Geologie, Venuše, Kosmická agentura, DAVINCI +, Mise, Topography, DolarSomerville je nová temná adventura se sci-fi příchutí od tvůrce Inside

Somerville je nová temná adventura se sci-fi příchutí od tvůrce Inside

Umělecký rukopis studia je tu cítit opravdu solidně.

Michal Maliarov
SomervilleVideo
Geneticky modifikovaní komáři nesou smrtící vlohu. Vypustili je na Floridě

Geneticky modifikovaní komáři nesou smrtící vlohu. Vypustili je na Floridě

** Britská biotechnologická firma vypustila v USA geneticky modifikované komáry nesoucí smrtící vlohu ** Na ostrovech Florida Keys by měli komáři s upravenou dědičnou informací pomoci v boji proti komářím přenašečům viru zika a dengue ** Projekt startuje po jedenáctileté schvalovací „papírové válce“ s federálními i floridskými úřady.

Jaroslav Petr
HmyzGenetikaPříroda