NASA chce na Měsíci hledat vodní led. Již vybrala i konkrétní lokalitu

NASA oficiálně oznámila, kde přesně chce na Měsíci pátrat po vodním ledu. Robotický lander přistane na jižním pólu poblíž kráteru Shackleton.

Odborníci se domnívají, že právě v této oblasti by se pod povrchem měly nacházet velké zásoby ledu. Dostat se k němu chce pomocí vrtáku zvaného Polar Resources Ice-Mining Experiment-1 (PRIME-1).

V rámci dotyčné mise – která by měla proběhnout v prosinci příštího roku – má být využit rovněž malý robot zvaný Micro-Nova. Ten je schopen nést náklad o váze 0,9 kilogramů na vzdálenost až 2,4 km.

„PRIME-1 je trvale připojen k landeru Nova-C od společnosti Intuitive Machines a najít přistávací místo, kde bychom mohli objevit led v hloubce tří stop, bylo náročné,“ uvedla projektová manažerka Jackie Quinn.

„Pokud je zde spousta slunečního světla, které pohání užitečné zatížení, povrch se zahřívá příliš na to, aby udržel led v dosahu vrtáku PRIME-1. Potřebovali jsme najít lokalitu, která bude mít dostatek slunečního světla pro splnění požadavků mise a zároveň bude bezpečným místem pro přistání s dobrou komunikací se Zemí,“ dodala.

Výše zmíněný robot nejprve určí kde vrtat a PRIME-1 se následně pustí do práce. Získané vzorky později budou analyzovány pomocí hmotnostního spektrometru.

Diskuze (2) Další článek: Apple nechce jen dorovnat Teslu. Podle Bloombergu je cílem plně autonomní elektromobil a rok 2025

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,