NASA chce na Měsíci hledat vodní led. Již vybrala i konkrétní lokalitu

NASA oficiálně oznámila, kde přesně chce na Měsíci pátrat po vodním ledu. Robotický lander přistane na jižním pólu poblíž kráteru Shackleton.

Odborníci se domnívají, že právě v této oblasti by se pod povrchem měly nacházet velké zásoby ledu. Dostat se k němu chce pomocí vrtáku zvaného Polar Resources Ice-Mining Experiment-1 (PRIME-1).

V rámci dotyčné mise – která by měla proběhnout v prosinci příštího roku – má být využit rovněž malý robot zvaný Micro-Nova. Ten je schopen nést náklad o váze 0,9 kilogramů na vzdálenost až 2,4 km.

„PRIME-1 je trvale připojen k landeru Nova-C od společnosti Intuitive Machines a najít přistávací místo, kde bychom mohli objevit led v hloubce tří stop, bylo náročné,“ uvedla projektová manažerka Jackie Quinn.

„Pokud je zde spousta slunečního světla, které pohání užitečné zatížení, povrch se zahřívá příliš na to, aby udržel led v dosahu vrtáku PRIME-1. Potřebovali jsme najít lokalitu, která bude mít dostatek slunečního světla pro splnění požadavků mise a zároveň bude bezpečným místem pro přistání s dobrou komunikací se Zemí,“ dodala.

Výše zmíněný robot nejprve určí kde vrtat a PRIME-1 se následně pustí do práce. Získané vzorky později budou analyzovány pomocí hmotnostního spektrometru.

Diskuze (2) Další článek: Apple nechce jen dorovnat Teslu. Podle Bloombergu je cílem plně autonomní elektromobil a rok 2025

Témata článku: Vesmír, Výzkum, NASA, Země, Měsíc, Voda, Jižní pól, Micro-Nova, Vrták, Sluneční světlo, LED, Vodní led, Robot, Lokalita, Intuitive MachinesČeká nás další seriál podle hry. Fallout už se brzy začne natáčet

Čeká nás další seriál podle hry. Fallout už se brzy začne natáčet

Amazon pověřil produkcí Falloutu osvědčené tvůrce a scénáristy.

Radek Wunderlich
FalloutFilm
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Microsoft přestal vyrábět všechny typy Xboxu One. To Sony s PS4 zdaleka nekončí

Microsoft přestal vyrábět všechny typy Xboxu One. To Sony s PS4 zdaleka nekončí

U Microsoft už střídání stráží proběhlo, v Sony ještě budou souběžně vyrábět obě generace konzolí

Markéta Mikešová
PS4Xbox OneSonyMicrosoft