Náklady potřebné na realizaci ambiciózní mise Mars Sample Return, v rámci níž mají být na Zemi dopraveny vzorky z rudé planety, stále rostou. A to o miliardy dolarů. Upozornil na to server Ars Technica.
Pokud původní odhad těchto nákladů činil 4,4 miliardy dolarů, nyní je to již 8-9 miliard dolarů, tedy dvojnásobek. Tato částka navíc nezahrnuje zprovoznění nebo výstavbu nového „přijímacího zařízení“ (receiving facility) ani jeho následný provoz.
Mars Sample Return by tak ve finále mohla být ještě dražší, než Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST).

„To byla věc, která mi způsobila bezesné noci nejen ke konci mého působení v NASA, ale dokonce i poté, co jsem odešel,“ uvedl bývalý šéf vědeckých programů jmenované kosmické agentury Thomas Zurbuchen.
Netřeba asi dodávat, že američtí zákonodárci z tohoto vývoje situace (který podle dostupných informací zapříčinila řada faktorů, jako např. dlouhé dodací lhůty či inflace) nejsou nijak nadšeni.
„Pokud jde o náklady, bavíme se o stejném rozsahu jako v případě Webba, ale o mnohem, mnohem užším rozsahu, pokud jde o vědu,“ komentoval to planetární odborník Paul Byrne z Washington University. „To je opravdu problematické.“