NASA chce odhalit tajemství žulových pahorků Gruithuisen Domes na Měsíci

Pokud jde o výzkum naší přirozené družice, priority NASA jsou jasné: v první řadě bychom se podle ní měli pokusit odhalit tajemství geologických útvarů známých jako Gruithuisen Domes.

Jde o dva pahorky žulové skály, o nichž vědci předpokládají, že je vytvořilo magma bohaté na oxid křemičitý.

Tento typ magmatu se však na Zemi obvykle tvoří pouze za přítomnosti vody a vlivem sopečné činnosti způsobené posunem tektonických desek, které se na Měsíci nenacházejí.

Dvě nové mise na obzoru

NASA již plánuje vyslat na povrch Měsíce dvě samostatné sady vědeckých přístrojů, z nichž jedna - umístěná na Lunar Vulkan Imaging and Spectroscopy Explorer (Lunar-VISE) - by měla po přistání zamířit právě na Gruithuisen Domes.

Lunar-VISE bude mít deset pozemských dnů na to, aby se dostal na vrchol jednoho z pahorků, analyzoval jeho chemické složení a pokusil se osvětlit záhadu jeho původu.

Pro úplnost dodejme, že v rámci druhé miste bude tzv. Lunar Explorer Instrument for Space Biology Applications (LEIA) „studovat účinky měsíčního prostředí s nízkou gravitací a radiací na kvasinky, modelový organismus používaný k pochopení reakce na poškození DNA a jejích oprav.“

Foto: James Stuby based on NASA image, CC0

Váš názor Další článek: Intel investuje 400 milionů eur do vývoje procesorů RISC-V. Pomůžou mu na cestě k zettaFLOPS

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,