NASA | Měsíc | Peníze

Američané se v roce 2024 na Měsíc nejspíš nevrátí. Předstihnou je Číňané?

Aktualizováno 10. 7.:

S misí Artemis to nevypadá vůbec dobře. NASA se totiž neustále potýká s rozpočtovými i technologickými problémy, a přestože se celou záležitost snaží urychlit, podle aktuálních informací se jí to příliš nedaří.

Lunární vědec Ryan Watkins z Planetary Science Institute prohlásil, že pokud by Artemis skutečně měla proběhnout v roce 2024, „jednotlivé kousky by se musely spojit tím správným způsobem.“ Čemuž zatím nic nenasvědčuje.

Magazín Nature v dané souvislosti připomněl, že velké plány s Měsícem má i Čína, jejíž astronauti by na povrchu naší přirozené družice chtěli stanout v roce 2030.

„V příštích 10-20 letech určitě uvidíme čínského kosmonauta přistávat na Měsíci,“ konstatoval Christoph Beischl z London Institute of Space Policy and Law.  

Teoreticky je tedy možné, že v tomto pomyslném vesmírném závodě nakonec zvítězí právě Čína. Ta do kosmonautiky investuje miliardy dolarů a mnozí tvrdí, že by se snadno mohla stát první zemí, která na Měsíci založí kolonií.

 

Aktualizováno 17. 6.:

Administrátor NASA Jim Bridenstine v rámci čtvrtečního interview pro CNN Business uvedl, že pokud se američtí astronauti skutečně mají vrátit na Měsíc do roku 2024, jmenovaná kosmická agentura bude v nadcházejících pěti letech potřebovat dalších 20 až 30 miliard dolarů.

Podle Bridenstina v současnosti probíhají jednání s Trumpovou administrativou. „Mluvíme o tom s Úřadem prezidenta pro řízení a rozpočet (Office of Management and Budget) a Národní radou pro vesmír.“

Server Ars Technika nedávno upozornil, že NASA během posledních 15 let na vývoj techniky potřebné k prozkoumávání hlubokého kosmu vynaložila více než 50 miliard dolarů. Proto se zdráhavosti Kongresu nelze příliš divit.

Bridenstine je nicméně neústupný. „Myslím, že tu existuje silná touha. Objevovat, učit se, porozumět vědě a historii naší vlastní Sluneční soustavy… to je bipartitní,“ konstatoval.

Šéf NASA rovněž vyzdvihl význam soukromých vesmírných společností. Ten prý spočívá především v tom, že svým konkurenčním soutěžením mohou pohánět inovace.

Aktualizováno 27. 5.:

The Hill informoval o tom, že Mark Sirangelo, který měl mít na starost strategické řízení připravovaného projektu Artemis, rezignoval. Sirangelo přitom do své funkce nastoupil teprve v dubnu, takže jde o neobvykle náhlý odchod.

Důvodem Sirangelova rozhodnutí je s největší pravděpodobností postoj Kongresu. Ten totiž na návrat Američanů na Měsíc odmítl uvolnit další finanční prostředky (viz níže), v důsledku čehož bude muset NASA přehodnotit své ambiciózní plány.

Zákonodárci navíc odmítli návrh NASA na vytvoření speciálního týmu, který by pracoval nejen na měsíční misi, ale i na budoucích misích na Mars. A právě to se podle některých zahraničních médií stalo poslední kapkou do Sirangelova poháru trpělivosti.

„Zkoumáme jaké organizační změny v rámci HEO (Human Exploration and Operations Mission Directorate) jsou nezbytné k zajištění maximální efektivity a dosažení konečného stavu a přistání první ženy a dalšího muže na Měsíci do rok 2024,“ komentoval to administrátor NASA Jim Bridenstine

„Vzhledem k tomu, že NASA již neusiluje o direktoriát nové mise, Mark se rozhodl zaměřit na jiné příležitosti,“ dodal Bridenstine.

Zpátky na Měsíc za 5 let, nebo až později?

Američtí astronauti chtějí znovu navštívit Měsíc. Podaří se jim to do 5 let, nebo si budou muset počkat delší dobu? To je otázka, která v současnosti nedává řadě lidí spát.

Teoreticky by Američané na naší přirozené družici měli přistát v roce 2024. Nyní se však v médiích objevily zprávy, že Kongres zamítl žádost představitelů NASA a Bílého domu o navýšení rozpočtu na realizaci tohoto záměru o 1,6 miliardy dolarů.

Výbor pro rozpočtové výdaje dospěl k rozhodnutí, že na tzv. misi Artemis žádné další finanční prostředky neuvolní. Místo toho poskytne víc peněz na vývoj rakety Space Launch Systém (jež má nahradit vysloužené raketoplány) a také kosmické lodi Orion.

Například kongresmanka Eddie Bernice Johnson v dané souvislosti uvedla, že k posouzení celkového plánu přistání na Měsíci – které by mělo stát minimálně 20 miliard dolarů – potřebuje konkrétnější informace.

Tato zpráva přichází krátce poté, co NASA oslovila 11 soukromých společností s požadavkem, aby v průběhu šesti měsíců navrhli čtyři prvky lunárního programu: přeletový, přistávací, transferový a tankovací.

Podle některých zahraničních komentátorů je ale pravděpodobnější, že Artemis se uskuteční až v roce 2028. A to navzdory nedávným silným výrokům amerického viceprezidenta Mikea Pence o „návratu na Měsíc během příštích pěti let, za jakoukoli cenu“.

Diskuze (69) Další článek: Pozor, Microsoft bude mazat účty, ke kterým se jejich majitelé nepřihlásí déle než dva roky

Témata článku: Vesmír, USA, NASA, Měsíc, Peníze, Artemis, Bílý dům, Zahraniční komentátor, Mise, Space Launch Systém, Miliarda dolarů, Kongres, Výrok, Zpátky na Měsíc, Mike Pence, Orion


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 54