Vesmír | NASA | Dalekohledy

NASA chystá nový vesmírný dalekohled. Zaměří se na inflaci i stavební kameny života

  • NASA chystá menší kosmický dalekohled
  • SPHEREx se podívá na rozložení hvězd a galaxií v kosmickém prostoru
  • Kromě toho prozkoumá složení molekulárních mračen
Foto: Caltech
NASA chystá nový vesmírný dalekohled. Zaměří se na inflaci i stavební kameny života | Foto: Caltech

V letošním roce nás čeká dlouho očekávaný start nejdražšího kosmického dalekohledu v historii. JWST bude pracovat v infračervené části spektra (0,6 až 28,3 mikrometrů). Nebude ale stíhat vše, a tak vznikají i menší dalekohledy pracující na podobném písečku.

NASA nyní schválila koncept kosmického dalekohledu SPHEREx (Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionisation and Ices Explorer), který bude pracovat s vlnovými délkami od 0,75 po 5 mikrometrů.

Zatímco JWST vyjde na 10 miliard dolarů, SPHEREx pracuje s rozpočtem ve výši 242 milionů dolarů a malým teleskopem o průměru jen 20 centimetrů. Celkové náklady na misi budou ale větší (cca 430 milionů), protože nezahrnují start.

Od inflace po základy života

JWST se zaměří na konkrétní cíle, SPHEREx bude prohledávat celou oblohu. Během dvouleté mise má zmapovat oblohu čtyřikrát. Celkem zmapuje 300 milionů galaxií a 100 milionů hvězd v naší Galaxii. 

SPHEREx bude mít dva základní cíle. V první řadě se podívá na rudé posuvy galaxií. Spektrální čáry galaxií se posouvají k rudému konci a platí, že rudý posuv je tím větší, čím větší je vzdálenost galaxie od nás. Díky datům z dalekohledu  SPHEREx vědci sestaví trojrozměrnou mapu galaxií. Vědcům se to bude hodit pro průzkum inflace.

Tak zvaní inflační teorie předpokládá, že se vesmír po určitou dobu krátce po svém vzniku nepředstavitelně rychle nafoukl. Inflace sice trvala krátce (zřejmě od 10-36 po 10-32 sekundy po velkém třesku), ale ovlivnila podobu vesmíru do dnešních dní. Inflace vysvětluje dnešní podobu vesmíru, ale třeba i to, že reliktní záření (pozůstatek po velkém třesku) je ve všech směrech více méně konstantní.

„Kosmologická“ data z dalekohledu vědci využijí také v kombinaci s daty z dalších připravovaných dalekohledů – například Euclidu a Nancy Grace Roman Space Telescope, které se zaměří na studium skryté energie.

Dalším úkolem dalekohledu SPHEREx bude výzkum složení molekulárních mračen, ze kterých vznikají protoplanetární disky a následně celé planetární systémy. Vědce bude zajímat výskyt základních stavebních kamenů života v těchto mračnech.

Start kosmického dalekohledu SPHEREx je aktuálně naplánován na období od června 2024 do dubna 2025.

Diskuze (2) Další článek: Automatické odklikávání podmínek služby by neměla být jen formalita. Teď narazil třeba Uber

Témata článku: Technologie, Vesmír, NASA, Dalekohledy, JWST, Galaxie, Kosmický dalekohled, Mračno, Dalekohled, Inflace, Kosmický prostor, Stavební kámen, Hvězda


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 53

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz