NASA | Asteroidy

NASA dala planetce název evokující nacismus. Nyní ji přejmenovala

Planetka Ultima Thule představuje zatím nejvzdálenější vesmírný objekt, který navštívila nějaká naše sonda. Konkrétně k tomu došlo minulou zimu a onou sondou byla New Horizons. Nyní však zahraniční média o tomto kusu skály píší v poněkud trapné souvislosti. NASA ho totiž v úterý přejmenovala – a to proto, že původní název měl nacistické konotace.

Při výběru oficiálního jména nakonec padla volba na „Arrokoth“, což v jazyce severoamerických indiánů kmene Powhatan znamená „nebe“.

Historicky pozitivní, ale...

„Ultima Thule“ tradičně odkazoval na mýtické místo, které mělo ležet na samém okraji našeho světa (nebo dokonce až za ním). Nacističtí okultisté ale později přišli s tvrzením, že právě odsud pochází árijská rasa a dotyčný název se v extrémně pravicových kruzích stále těší velké popularitě.

„Historicky bylo toto jméno velmi pozitivní a poté jsme si uvědomili, že v určitých kontextech bylo negativní,“ řekl astrofyzik Simon Porter, který se podílel na objevu Arrokothu.

Samotná NASA se ve svém prohlášení těmito věcmi vůbec nezabývala. Místo toho mj. uvedla, že „Arrokoth“ reflektuje inspiraci, kterou přináší pohled na oblohu a přemýšlení o hvězdách a cizích světech. „Tento dar laskavě přijímáme od lidu Powhatan,“ dodala k tomu ředitelna Planetary Science Division Lori Glaze.

Diskuze (21) Další článek: Nová Škoda Octavia má konektor USB-C na stropě. A je to geniální nápad

Témata článku: Vesmír, NASA, Asteroidy, Název, Ultimo Thule, New Horizons, Sonda, Planetka


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 39

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28