NASA kvůli Bezosovi odložila přistání člověka na Měsíci a varovala před Čínou

  • Oblet Měsíce proběhne v květnu 2024
  • K přistání na Měsíci dojde nejdříve v roce 2025
  • Lunárním modulem bude Starship od SpaceX

NASA v dubnu rozhodla, že člověka dopraví na povrch Měsíce kosmická loď Starship od SpaceX. Nebude však s astronauty startovat ze Země, ale bude fungovat pouze jako nový lunární modul – Human Landing System (HLS).

Do užšího výběrového řízení se tehdy dostaly ještě další dvě firmy – Dynetics a uskupení Národní tým pod vedením Blue Origin Jeffa Bezose. Druhý jmenovaný neúspěšný uchazeč se obrátil s žalobou na soud. Práce na návratu člověka na Měsíc se tím zastavila. Na začátku listopadu však soud žalobu Blue Origin zamítl.

Posun termínů

V úterý odpoledne východoamerického času proběhla tisková konference, na které NASA nastínila budoucí vývoj. Už před tiskovou konferencí se vědělo, že první mise v rámci programu Artemis odstartuje nejdříve 12. února příštího roku. Půjde o první start rakety SLS, která na dráhu okolo Měsíce dopraví kosmickou loď Orion.

Další misí bude Artemis 2, při které proběhne jednodušší oblet Měsíce s astronauty. NASA včera potvrdila, že se mise neuskuteční v roce 2023, jak bylo původně plánováno, ale až v květnu 2024.

V roce 2024 mělo přitom původně proběhnout už přistání na Měsíci. Termín je nyní odsunut na „nejdříve v roce 2026“. Šéf NASA Bill Nelson potvrdil, že hlavním důvodem odkladu je žaloba ze strany Blue Origin, ale není to jediný důvod.

„Kvůli soudnímu sporu nám po dobu sedmi měsíců nebylo podle zákona dovoleno mít jakýkoli kontakt se společností SpaceX ohledně programu HLS,“ řekl Nelson a dodal, že s prezidentkou SpaceX Gwynne Shotwell poprvé hovořil o HLS 5. listopadu, den poté, co federální soudce rozhodl v neprospěch Blue Origin.

Odklad termínu přistání není překvapením. Od začátku byl tento termín považován za přinejmenším optimistický. „Cíl Trumpovy administrativy spočívající v přistání člověka v roce 2024 nebyl podložen technickou proveditelností,“ řekl Nelson.

Přestože je nyní už jisté, že na HLS bude pracovat SpaceX, NASA se nevzdává původní myšlenky, aby lunárních modulů bylo více – podobně, jako je tomu například u letů na oběžnou dráhu, kde kromě Crew Dragonu od SpaceX najala NASA také Starliner od Boeingu.

Ke splnění tohoto přístupu, na který tlačí i někteří američtí senátoři, je potřeba splnit drobný detail – navýšit rozpočet na HLS, který je nyní mnohem nižší, než NASA požadovala. Úřad bude podle svého šéfa usilovat o „výrazné navýšení finančních prostředků“ a to počínaje žádostí o rozpočet na fiskální rok 2023.

Když už je řeč o penězích, NASA potvrdila, že se zvýší náklady na vývoj a stavbu kosmické lodě Orion. Od fiskálního roku 2012 po misi Artemis 2 bude rozpočet na Orion činit 9,3 miliardy dolarů, což je o 2,6 miliardy více, než se původně očekávalo. 

Pozor na Číňany

Program Apollo byl popoháněn soubojem se Sovětským svazem. V případě Artemis sice „vnější nepřítel“ neexistuje, ale to se může rychle změnit.

Nelson varoval, že čínský kosmický program je stále více schopen vysadit tchajkonauty na povrchu Měsíce dříve, než se čekalo. Dokonce hrozí, že se noha čínského tchajkonauta dotkne Měsíce dříve, než noha astronauta z programu Artemis. NASA proto podle Nelsona chce být „co nejagresivnější“, aby své konkurenty předstihla.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2021
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (55) Další článek: Logitech Pop jsou nejdivočejší myš a klávesnice, co kdy Švýcaři vyrobili

Témata článku: Vesmír, SpaceX, NASA, Artemis, Země, Čína, Boeing, Starship, Orion, Jeff Bezos, Měsíc, Crew Dragon, SLS, Blue Origin, Apollo, HLS, Starliner, Sovětský svaz, Květen, Lunární modul, Přistání, Human Landing System, Modul, HNOUT, Kosmická loďIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda