NASA vyšetřuje incident, při němž astronautce během výstupu do vesmíru začala ze skafandru unikat voda

Oživeno 27. června | NASA začala vyšetřovat incident, při němž astronautce Tracy Dyson během výstupu do vesmíru začala unikat voda z chladící a servisní jednotky jejího skafandru.

„Astronaut Mike Barratt začal v úterý ráno odstraňovat závady na skafandru Dysonové a rovněž provádět inspekci jeho komponent,“ uvedla NASA ve svém prohlášení.

„Dyson zakončila svůj den výměnou vodní nádrže v laboratorním modulu Destiny, zatímco Barratt prováděl servis lithium-iontových baterií skafandrů v Questu,“ dodala.

Klepněte pro větší obrázek

Další plánovaný výstup do vesmíru, který by měl proběhnout již příští týden (konkrétně v úterý 2. července), nicméně zatím odvolán nebyl a momentálně ani nic nenasvědčuje tomu, že se tak stane.

Podle zahraničních komentátorů to naznačuje, že NASA členům posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) důvěřuje, že dokážou tento problém včas vyřešit.


Původní článek z 24. června

NASA byla nucena již podruhé za sebou odvolat výstup do kosmu. Astronautka Tracy Dyson totiž v přechodové komoře Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) zjistila, že z chladící a servisní jednotky jejího skafandru uniká voda.

K incidentu podle dostupných informací došlo bezprostředně poté, co Tracy a její kolega Mike Barratt aktivovali bateriové napájení svých skafandrů a otevřeli poklop výše zmíněné komory.

„Všude je voda. Mám něco jako arktický závan na celém hledí,“ konstatovala Dyson. „Viděla jsem, jak tam vytékají ledové krystaly. Bylo to jako stroj na výrobu ledové tříště.“

Nebylo to poprvé

Tento problém se naštěstí podařilo vyřešit znovupřipojením dotyčné jednotky. Po 31 minutách se dvojice v pořádku vrátila zpět na palubu ISS, kde skafandry sundala.

Připomeňme, že v roce 2022 si členové posádky ISS všimli, že jejich helmy se neustále plní vodou, díky čemuž by se potenciálně mohli ocitnout v životu nebezpečné situaci. A již o 9 let dříve z toho stejného důvodu málem zahynul astronaut European Space Agency (ESA) Luca Parmitano.

Zatím není jasné, jak to bude s příštím výstupem do vesmíru, který je předběžně naplánovaný na úterý 2. července. Vzhledem k okolnostem je však pravděpodobné, že NASA nebude chtít zbytečně riskovat a raději ho zruší.

Diskuze (2) Další článek: Výborná herní myš od Asusu zlevnila na 299 Kč. Kdysi byla i pětkrát dražší

Témata článku: , , , ,