NASA nabízí soukromým společnostem až 400 milionů dolarů na vývoj vesmírných stanic

NASA minulý týden oznámila program Commercial LEO Destinations (CLD), v rámci nějž nabízí komerčním společnostem až 400 milionů dolarů na vývoj vesmírných stanic určených pro provoz na nízké oběžné dráze Země. Upozornil na to server televize CNBS.

Výše zmíněnou částku si podle dostupných informací rozdělí čtyři vybrané firmy a to v posledním čtvrtletí letošního roku.

Impulzem pro tento projekt se stalo především stáří Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Ta funguje již více než 22 let a dříve či později bude muset „odejít do důchodu“.

Nic netrvá věčně...

„ISS je úžasný systém, ale naneštěstí nebude trvat věčně. Kdykoliv může dojít k neopravitelné anomálii,“ konstatoval Phil McAlister z NASA na nedávném briefingu.

Dalším důvodem, proč se jmenovaná agentura rozhodla CLD vytvořit, je úspěch programů Commercial Cargo a Commercial Crew, v rámci nichž soukromé subjekty jako SpaceX dopravují na ISS náklad i astronauty. Díky tomu se na LEO dostalo více lidí a NASA ušetřila peníze.

 "Přivedením soukromého sektoru do těchto sekcí a do těchto oblastí, jako jsou dodavatelé a uživatelé, zvětšujete bank a máte více lidí na nízké oběžné dráze Země,“ vysvětlil McAlister.

Diskuze (6) Další článek: Týden Živě: Nové mapy od Googlu a internetové dražby bizarních NFT

Témata článku: Technika, Vesmír, SpaceX, NASA, Země, Mezinárodní vesmírná stanice, Peníze, Vesmírná stanice, Vesmírný, Dolar, ISS, Leo, CLD, Vývoj, Commercial Crew, Soukromá společnostSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView