NASA nabízí soukromým společnostem až 400 milionů dolarů na vývoj vesmírných stanic

NASA minulý týden oznámila program Commercial LEO Destinations (CLD), v rámci nějž nabízí komerčním společnostem až 400 milionů dolarů na vývoj vesmírných stanic určených pro provoz na nízké oběžné dráze Země. Upozornil na to server televize CNBS.

Výše zmíněnou částku si podle dostupných informací rozdělí čtyři vybrané firmy a to v posledním čtvrtletí letošního roku.

Impulzem pro tento projekt se stalo především stáří Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Ta funguje již více než 22 let a dříve či později bude muset „odejít do důchodu“.

Nic netrvá věčně...

„ISS je úžasný systém, ale naneštěstí nebude trvat věčně. Kdykoliv může dojít k neopravitelné anomálii,“ konstatoval Phil McAlister z NASA na nedávném briefingu.

Dalším důvodem, proč se jmenovaná agentura rozhodla CLD vytvořit, je úspěch programů Commercial Cargo a Commercial Crew, v rámci nichž soukromé subjekty jako SpaceX dopravují na ISS náklad i astronauty. Díky tomu se na LEO dostalo více lidí a NASA ušetřila peníze.

 "Přivedením soukromého sektoru do těchto sekcí a do těchto oblastí, jako jsou dodavatelé a uživatelé, zvětšujete bank a máte více lidí na nízké oběžné dráze Země,“ vysvětlil McAlister.

Diskuze (6) Další článek: SN15: Další prototyp Starshipu by měl být na odpalovací rampě již za několik dní

Témata článku: Technika, Vesmír, SpaceX, NASA, Země, Mezinárodní vesmírná stanice, Peníze, Vesmírná stanice, CLD, Vývoj, Leo, Soukromá společnost, ISS, Dolar, Commercial CrewNašli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

Našli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

** Česko nekřižují pouze dopravní a nákladní letouny ** Každý den můžete na nebi potkat také hromadu radiosond ** Dnes se podíváme na jednu, která k nám doputovala až z Německa

Jakub Čížek
BastleníMeteorologie
Programování elektroniky: Krabičko, sepni kontakt a stáhni firmware

Programování elektroniky: Krabičko, sepni kontakt a stáhni firmware

Dnes si ukážeme, jak v Arduinu sepnout kontakt, o kterém nic moc nevíme, a jak dálkově aktualizovat firmware na čipech ESP8266 a ESP32.

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit. Na své si přijdou děti i profíci

Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit. Na své si přijdou děti i profíci

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
TabletyNákup a ceny