NASA během letošního léta nainstalovala na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) software pro sledování metanu. Projektý nazvan Earth Surface Mineral Dust Source Investigation má vědcům pomoci lépe porozumět roli, kterou dotyčný plyn hraje ve skleníkovém efektu.
K dnešnímu dni se díky němu podařilo identifikovat již více než 50 „super-emitentů“ metanu působících v oblastech jako je zemědělství či fosilní paliva.
„Snižování emisí metanu je klíčem k omezení globálního oteplování. Tento vzrušující nový vývoj nejen pomůže výzkumníkům lépe určit, odkud úniky metanu pocházejí, ale také poskytne přehled o tom, jak je lze rychle řešit,“ uvedl administrátor NASA Bill Nelson.
Jižně od íránského Teheránu se do atmosféry valí oblak metanu o délce nejméně 4,8 kilometru
„EMIT se ukazuje jako kritický nástroj v naší sadě nástrojů k měření tohoto silného skleníkového plynu - a k jeho zastavení u zdroje,“ dodal.
Jak poznamenal CNET, tato data jsou obzvláště důležitá, protože v roce 2021 i letos byly zaznamenány rekordní nárůsty atmosférických emisí metanu od počátku 80. let.
Zdá se, že tyto nárůsty korespondují se zvyšováním počtu aktivit, které metan produkují (např. výroba výše zmíněných fosilních paliv nebo nesprávné nakládání s odpady).