NASA najala firmu, aby pro ní vytiskla lunární přístřešky

Firma ICON se sídlem v Austinu, která se zabývá 3D tiskem, získala 57,2 milionů dolarů od NASA pro svůj projekt Olympus. V rámci toho hodlá vytvářet lunární přístřešky.

Podle serveru Axios by NASA tyto přístřešky mohla začít využívat již v 2026 – tedy alespoň za předpokladu, že stávající časový rozvrh programu Artemis zůstane nedotčen.

Pokud lidé opravdu chtějí dlouhodobě žít na naší přirozené družici, podobný odolný a lehký lunární kryt bude nezbytný. A CEO ICON Jason Ballard si to velmi dobře uvědomuje.

První lidská stavba na jiném světě

„Cítíme skutečnou váhu a odpovědnost, neděláme to jen pro sebe. Dáváme lidstvu schopnost stavět na jiných světech,“ konstatoval v rozhovoru pro výše zmíněný Axios.

„Konečným výsledkem této smlouvy bude první  lidská stavba na jiném světě… a to bude docela mimořádný úspěch,“ dodal.

Cílem ICON je využívat při konstrukci materiály, které se nacházejí přímo na Měsíci – nikoliv dopravovat je na něj ze Země. Jen takový přístup prý může zajistit, že Olympus bude životaschopný.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Váš názor Další článek: Jak SpaceX drtí konkurenci. Proč pokulhává Boeing i celá Evropa?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,