NASA nemá v úmyslu nahradit ISS. Chce si pronajmout část soukromé vesmírné stanice

Jakmile Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) definitivně doslouží, NASA nemá v úmyslu jí nahradit. Místo toho chce přenechat vývoj nové stanice soukromým společnostem a následně využívat jen některé její části.

Podle CNBC jmenovaná kosmická agentura za nejlepší návrhy nabízí odměnu ve výši až 400 milionů dolarů.

To se na první pohled může zdát hodně, ale NASA předpokládá, že na údržbě a dalších věcech ušetří zhruba miliardu dolarů ročně. Za tyto peníze pak může například uskutečnit nové zajímavé mise.

„Jen to, co budeme skutečně potřebovat!“

Ředitel Commercial Spaceflight Division Phil McAlister potvrdil, že základní myšlenkou je investovat pouze do toho, co NASA skutečně bude potřebovat – nikoliv tedy do zprovoznění kompletní stanice, kterou by následně vlastnila či byla jejím jediným nájemcem.

„Bylo to výslovnou součástí původního oznámení o návrzích, od nichž jsme očekávali sdílení nákladů. Do budoucna nepočítáme s placením za celé komerční destinace,“ uvedl.

„Nemyslíme si, že je to vhodné, protože společnosti budou mít duševní, vlastnictví a budou schopny tuto schopnost prodat zákazníkům, kteří nemají s NASA nic společného,“ dodal.

Titulní foto: European Space Agency, CC BY-SA 3.0 igo

Diskuze (9) Další článek: Věděli jste, že Facebook prodává chytré displeje Portal? Teď má dva nové a jeden je kompletně přenosný

Témata článku: Vesmír, NASA, Mezinárodní vesmírná stanice, Peníze, CNBC, Vesmírná stanice, Soukromé, European Space Agency, Údržba, Kosmická agentura, Úmysl, Dolar, ISSSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Prozrazují plakáty ve hře The Last of Us Part I možnou další herní značku studia?
Michal Maliarov
The Last of Us Part INaughty DogSpekulace
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Assassin
Michal Maliarov
Assassin's CreedUbisoft
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie