NASA objevila problém na lodi Orion. Může to zdržet začátek programu Artemis

  • Při přípravě lodě Orion pro misi Artemis 1 byl objeven problém.
  • Závada je na špatně přístupném místě, takže může zdržet přípravy mise, jejíž start je naplánován na konec příštího roku.

NASA nadále připravuje první velkou misi v rámci programu Artemis, který má vrátit člověka na Měsíc. Přibližně za rok, v listopadu 2021, mají poprvé zaburácet motory rakety SLS. Do vesmíru vynese kosmickou loď Orion. Pro ní to bude druhý let, ale první na vrcholu SLS a také první na oběžnou dráhu Měsíce. Následovat má pilotovaný oblet Měsíce o dva roky později.

Na Artemis 1 se nyní pracuje na několika frontách. V Kennedyho vesmírném středisku se kompletuje Orion. Aktuálně je už připojen k Evropské servisní sekci, okolo které jsou už tři aerodynamické kryty – při startu se odhodí.

Už začátkem listopadu si inženýři společnosti Lockheed Martin pracující na Orionu všimli problému. S informací přišel až nyní web The Verge s odvoláním na interní komunikaci v rámci firmy a interní prezentaci v Power Pointu. O pár hodin později NASA existenci problému potvrdila s tím, že se řeší a Orion pokračuje v přípravách.

Bouře ve sklenici vody to ale nebude. Závada je drobného charakteru, ale bohužel na velmi špatně přístupném místě. Dokonce snad na tom úplně nejhorším. Konkrétně se jedná o problém na redundantním kanále jedné z osmi energetických a datových jednotek PDU (power and data unit).

Jednotky PDU jsou odpovědné za aktivací klíčových systémů, které Orion potřebuje v průběhu letu. Nachází se uvnitř adaptéru, který spojuje Orion s Evropskou servisní sekcí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo je vyznačen adaptér (červený obdélník). Nad ním je Orion, pod ním Evropská servisní sekce. Vpravo je samostatný adaptér před instalací.

Délka řešení bude závislá na způsobu opravy. Jednotka podle dostupných informací funguje, takže by mohl být problém ignorován, což je ale spíše nepravděpodobné. Pokud bude muset být PDU opravena, může to trvat několik měsíců, v krajním případě až rok. Rozebrání celé sestavy Orion – adaptér – servisní sekce je totiž velmi náročná. Po opětovném spojení je navíc potřeba provést znovu testy.

Pracuje se i na dalších frontách

Kousek dál v montážní hale už začala stavba rakety SLS. Prvním kusem obří skládačky jsou spodní díly postranních boosterů (SRB). Každý ze dvou boosterů se skládá z 10 dílů. Uvnitř je tuhé palivo, a pokud budou splněny všechny postupy, pak spojením dvou dílů běží roční „doba spotřeby“. Do jednoho roku musí raketa odstartovat, jinak vznikne problém. Jde především o těsnost spojů jednotlivých segmentů.

O 900 km dál ve Stennisově kosmickém středisku v Mississippi je největší díl rakety SLS – obří centrální stupeň se čtyřmi motory RS-25. Prochází zde sérií testů zvaných Green Run. Na programu už má poslední dva, které už měl mít za sebou, ale jejich průběh zdržel hurikán a zejména pak závada jednoho z ventilů.

Do Vánoc by měl proběhnout tzv. test „mokrých šatů“. Jedná se o napuštění a vypuštění paliva v podobě kapalného kyslíku a vodíku. Finále pak bude velkolepé. Možná už těsně před Vánocemi se na osm minut zažehnou všechny čtyři motory RS-25. 

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (3) Další článek: Stát dnes spustil e-shop na dálniční známky. Krátce po spuštění ho odstavil, byl přetížený, ale teď už zase funguje

Témata článku: NASA, Artemis, loď, SLS, Artemis 1, Orion, Evropská servisní sekce, Začátek programu, Adaptér, Orion Crew, Mississippi, ART, Závada, Přístupné místo, Pro, Palivo, PDU, Mise, OBJ, Kennedy, Web The Verge, The Verge, Lockheed MartinKonec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Kryptoměna ethereum se přestala těžit na grafických kartách, což má výrazné důsledky nejen pro celé těžařské odvětví, ale i pro dostupnost a ceny grafických karet.

Jan Pánek
EthereumKryptoměny
Domácí skenování za pár korun. Stačí mobil, krabice a LED pásek
Lukáš Václavík
FotografováníMobilní aplikace
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Stavíme chytrou ventilaci ložnice. Legrační větráčky z počítače jsme vyměnili za turbo

Stavíme chytrou ventilaci ložnice. Legrační větráčky z počítače jsme vyměnili za turbo

** Loni v létě jsme zkusili větrat ložnici chladičem z počítače ** Fungovalo to, ale trvalo to celou noc ** Proto do boje povoláváme 12V turboventilátor

Jakub Čížek
Chytrá domácnostPojďme programovat elektroniku
Kde nedosáhne signál operátora, můžete volat přes Wi-Fi. Návod na zkrocení funkce VoWiFi

Kde nedosáhne signál operátora, můžete volat přes Wi-Fi. Návod na zkrocení funkce VoWiFi

Trpíte špatným příjmem mobilního operátora, ale současně máte dobré připojení k internetu? Telefonujte přes Wi-Fi stejně, jako byste volali přes mobilní síť.

Jiří Kuruc
NávodyWi-Fi
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify