NASA obnovila spojení s vesmírnou relikvií. Příběh o záchraně Voyageru 1 je jedna velká historicko-programátorská výhra

Sonda Voyager 1, nejvzdálenější a nejdéle letící člověkem vytvořený objekt, 14. listopadu 2023 přestala smysluplně komunikovat. Experti sice říkali, že zkouší všechno možné, aby komunikaci obnovili, ale obecně se předpokládalo, že jsme o tuto 46 let starou vesmírnou relikvii přišli.

O to větší překvapení je, že teď NASA oznámila obnovení komunikace. Zatím jde pouze o stavová data  z palubních systémů, ale předávání vědeckých dat prý bude následovat.

V březnu tým z Jet Propulsion Laboratory potvrdil, že problém souvisí s jedním ze tří palubních počítačů: FDS (flight data subsystem, subsystém letových dat). Nefungoval jediný čip zodpovědný za uložení části paměti FDS. Opravit se jej nepodařilo, inženýři však pracovali na přenesení jeho úkolů jinam.

Klepněte pro větší obrázek
Voyager 1 v mezihvězdném prostoru (umělecká ilustrace).

V tomto bodě je na místě připomenout, s jak prehistorickou technikou máme co do činění. „I tlačítko, jehož stiskem otvíráte dveře svého auta, má větší výpočetní výkon než sondy Voyager. Je pozoruhodné, že stále pokračuje v letu a že letí již více než 46 let,“ prohlásila projektová manažerka Voygaeru Suzanne Dodd.

Nebylo žádné jedno místo, které by bylo schopné pojmout celý kód z nefunkčního čipu, a tak jej museli inženýři rozdělit. Zjednodušeně řečeno bylo nutné znovu vymyslet značnou část softwarové architektury půl století starého počítače a bylo nutné udělat to lépe než v době, kdy šlo o aktuální techniku a NASA zaměstnávala ty nejlepší experty doby.

Klepněte pro větší obrázek
Členové letového týmu Voyageru slaví, když 20. dubna poprvé po pěti měsících obdrželi údaje o stavu Voyageru 1

Při tom všem musíte počítat s tím, že chybný pokus by mohl ukončit spojení s Voyagerem jednou pro vždy. Navíc každá poslaná instrukce letí k sondě 22 a půl hodiny, na reakci čekáte dalších 22 a půl hodiny, už je totiž 24 miliard kilometrů od Země – více než 160× dále než Slunce.

Během nadcházejících týdnů tým podobným způsobem upraví a přemístí další dotčené části softwaru FDS. Cílem je znovu získat přístup k vědeckým datům.

Zdroj: Jet Propulsion Laboratory

Diskuze (48) Další článek: Tesla znovu mění ceny. Model 3 atakuje milión, Model Y přidává delší dojezd

Témata článku: , , ,