NASA odložila start mise VIPER na jižní pól Měsíce. Chce další testy přistávacího modulu

NASA oznámila, že odkládá misi v rámci níž má raketa Falcon Heavy vynést do vesmíru Solatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER), který bude prozkoumávat jižní pól Měsíce.

Podle původního plánu měl start proběhnout v listopadu 2023. Nyní je však jasné, že to nebude dříve než v listopadu 2024.

Z dostupných informací plyne, že příčinou tohoto posunu je požadavek NASA na dalších pozemní testování lunárního přistávacího modulu Griffin Lunar Lander od společnosti Astrobotic. Právě na jeho palubě VIPER na Měsíc pocestuje.

Klepněte pro větší obrázek

Za tímto účelem jmenovaná kosmická agentura poskytla Astrobotic dodatečných 67,8 milionu dolarů, čímž celková hodnota kontraktu – uzavřeného v rámci programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS) – stoupla na 320,4 milionu dolarů.

„Prostřednictvím CLPS zadala NASA americkým společnostem úkol provést velmi náročný technologický úkon – úspěšně přistát a operovat na Měsíci,“ uvedl Joel Kearns z NASA.

„VIPER je největší a nejsofistikovanější vědecký náklad NASA, který má být dopraven na Měsíc prostřednictvím CLPS, a pro toto konkrétní CLPS doručení na povrch jsme implementovali vylepšené testování landeru,“dodal.

Váš názor Další článek: Pro Alphabet pracuje už přes 174 tisíc lidí. Google Cloud roste, zisk plyne jen z reklam

Témata článku: Vesmír, NASA, Měsíc, Falcon Heavy, CLPS, Astrobotic, Přistávací modul, Mise, Viper, Jižní pól, Start, Pól, Pól měsíce, Lunar Payload ServicesSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace