NASA otestovala padák pro třiadvacetioké marsovské monstrum

  • Mars 2020 vychází konstrukčně z roveru Curiosity a k Marsu odstartuje v létě 2020
  • Kromě vědeckých přístrojů bude mít i 23 kamer
  • Vůbec poprvé tak uvidíme záběry otevření padáků na cizí planetě

Na povrchu Marsu dnes pracují dva rovery: Opportunity už od ledna 2004, podstatně větší Curiosity od srpna 2012. Na rok 2020 chystá NASA další rover, který bude mít podobné „šasi“ jako Curiosity.

Laboratoř Mars 2020 bude zkoumat historii rudé planety. Zaměří se i na to, zda na Marsu někdy mohly být podmínky vhodné k životu nebo dokonce život sám.

Bude mít 23 očí

První marsovský rover měl jen pět kamer. Jednu z nich využil Mark Watney pro komunikaci se Zemí ve filmu Marťan. Na samotném roveru Sojourner byly tři, na landeru pak další dvě. Opportunity má celkem 10 kamer, Curiosity 17. Nová laboratoř Mars 2020 jich bude mít rovnou 23.

Na palubě bude kamera pro panoramatické záběry, navigační kamery (snímky z nich poznáte tak, že jsou obvykle černobílé), kamera pro detailní snímky povrchu a také pro průzkum vzorků. Mars 2020 odebere vzorky, které by měla v budoucnu jiná mise dopravit na Zemi.

Zajímavým přístrojem bude kamera SkyCam. Jedná se o celý soubor přístrojů pro studium oblačnosti a atmosféry.

Hned šest kamer splní svůj úkol už v prvních minutách. Zaznamenají totiž průlet atmosférou a přistání. Dostaneme vůbec první záběry otevření padáku v atmosféře cizího světa!

Testy padáků

Přistát na Marsu není žádná legrace. Rudá planeta má dostatečně hustou atmosféru k tomu, aby bylo nutné sondy vybavit tepelným štítem. To ale zase není tak špatné. Po příletu k Marsu se totiž potřebujete zbavit rychlosti a atmosféra vám v tom hodně pomůže a to skoro zadarmo.

Na druhou stranu je však atmosféra Marsu natolik řídká, že účinnost padáku není nejlepší.

Test padáku pro Mars 2020. Credit: NASA, JPL

Curiosity při přistání využila padáku a speciální plošiny s motory, která pomoci jeřábu rover vysadila na povrch Marsu.

Rover Mars 2020 bude přistávat podobně. Vše musí běžet automaticky bez zásahu člověka. Zpoždění signálu mezi Marsem a Zemí je asi 20 minut. Není divu, že NASA označila přistání Curiosity jako „sedm minut hrůzy“.

Před pár dny proběhl první test padáku pro Mars 2020 s označením ASPIRE (Advanced Supersonic Parachute Inflation Research Experiment).

Ze základny Wallops Flight Facility ve Virginii odstartovala raketa Black Brant IX. Po dvou minutách vynesla ASPIRE do výšky 51 kilometrů. O 42 sekund později byly podmínky takové, jaké budou v atmosféře Marsu. Ve výšce 42 km a rychlostí 1,8 Ma se padák otevřel. ASPIRE pak dosedl asi 54 km jihovýchodně od ostrova Wallops. V únoru proběhne další test.

Fantastické video z přistání Curiosity

Váš názor Další článek: Do Microsoft Store zamíří fonty a jazykové balíčky, doplní tak nabídku aplikací a her

Témata článku: Technika, Vesmír, Věda, NASA, Výzkum, Země, Astronomie, Mars, Kamera, Atmosféra, Hustá atmosféra, NASA JPL, Mar, Wallops, Planeta, Panoramatický záběr, První test, První záběr, Aspire, Rudá planeta, Vědecký přístroj, JPL, Nová laboratoř, Atmosféra Marsu, TRI, Kamera na Mall.czJak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost
Božský režim je nesmrtelný. Nerdi z Redmondu na něj nezapomněli ani ve Windows 11

Božský režim je nesmrtelný. Nerdi z Redmondu na něj nezapomněli ani ve Windows 11

** Na jedné hromadě nabízí stovky nástrojů Windows ** Přetažením na plochu z nich uděláte zástupce ** Božský režim skvěle doplní Windows Terminal

Jakub Čížek
Windows 11Tipy
Jak dostat Android do Windows. Tady je 6 nejlepších emulátorů

Jak dostat Android do Windows. Tady je 6 nejlepších emulátorů

** Chcete na počítači spouštět aplikace a hry pro Android? ** Nemusíte čekat na Windows 11 – nainstalujte si emulátor! ** Vybrali jsme šest aplikací, jež můžete vyzkoušet

Karel Kilián
Mobilní aplikaceAndroidWindows
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Minimální požadavky na Windows 11 budou opravdu přísnější. Starší PC nemají na upgrade nárok

Minimální požadavky na Windows 11 budou opravdu přísnější. Starší PC nemají na upgrade nárok

** Microsoft revidoval minimální požadavky na Windows 11 ** Jsou pořád hodně přísné, přidal navíc jen pár CPU ** Jedenáctky půjde nainstalovat i tak, ale neměli byste to dělat

Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft