NASA otestovala padák pro třiadvacetioké marsovské monstrum

  • Mars 2020 vychází konstrukčně z roveru Curiosity a k Marsu odstartuje v létě 2020
  • Kromě vědeckých přístrojů bude mít i 23 kamer
  • Vůbec poprvé tak uvidíme záběry otevření padáků na cizí planetě

Na povrchu Marsu dnes pracují dva rovery: Opportunity už od ledna 2004, podstatně větší Curiosity od srpna 2012. Na rok 2020 chystá NASA další rover, který bude mít podobné „šasi“ jako Curiosity.

Laboratoř Mars 2020 bude zkoumat historii rudé planety. Zaměří se i na to, zda na Marsu někdy mohly být podmínky vhodné k životu nebo dokonce život sám.

Bude mít 23 očí

První marsovský rover měl jen pět kamer. Jednu z nich využil Mark Watney pro komunikaci se Zemí ve filmu Marťan. Na samotném roveru Sojourner byly tři, na landeru pak další dvě. Opportunity má celkem 10 kamer, Curiosity 17. Nová laboratoř Mars 2020 jich bude mít rovnou 23.

Na palubě bude kamera pro panoramatické záběry, navigační kamery (snímky z nich poznáte tak, že jsou obvykle černobílé), kamera pro detailní snímky povrchu a také pro průzkum vzorků. Mars 2020 odebere vzorky, které by měla v budoucnu jiná mise dopravit na Zemi.

Zajímavým přístrojem bude kamera SkyCam. Jedná se o celý soubor přístrojů pro studium oblačnosti a atmosféry.

Hned šest kamer splní svůj úkol už v prvních minutách. Zaznamenají totiž průlet atmosférou a přistání. Dostaneme vůbec první záběry otevření padáku v atmosféře cizího světa!

Testy padáků

Přistát na Marsu není žádná legrace. Rudá planeta má dostatečně hustou atmosféru k tomu, aby bylo nutné sondy vybavit tepelným štítem. To ale zase není tak špatné. Po příletu k Marsu se totiž potřebujete zbavit rychlosti a atmosféra vám v tom hodně pomůže a to skoro zadarmo.

Na druhou stranu je však atmosféra Marsu natolik řídká, že účinnost padáku není nejlepší.

Test padáku pro Mars 2020. Credit: NASA, JPL

Curiosity při přistání využila padáku a speciální plošiny s motory, která pomoci jeřábu rover vysadila na povrch Marsu.

Rover Mars 2020 bude přistávat podobně. Vše musí běžet automaticky bez zásahu člověka. Zpoždění signálu mezi Marsem a Zemí je asi 20 minut. Není divu, že NASA označila přistání Curiosity jako „sedm minut hrůzy“.

Před pár dny proběhl první test padáku pro Mars 2020 s označením ASPIRE (Advanced Supersonic Parachute Inflation Research Experiment).

Ze základny Wallops Flight Facility ve Virginii odstartovala raketa Black Brant IX. Po dvou minutách vynesla ASPIRE do výšky 51 kilometrů. O 42 sekund později byly podmínky takové, jaké budou v atmosféře Marsu. Ve výšce 42 km a rychlostí 1,8 Ma se padák otevřel. ASPIRE pak dosedl asi 54 km jihovýchodně od ostrova Wallops. V únoru proběhne další test.

Fantastické video z přistání Curiosity

Váš názor Další článek: Do Microsoft Store zamíří fonty a jazykové balíčky, doplní tak nabídku aplikací a her

Témata článku: Technika, Vesmír, Věda, Výzkum, NASA, Země, Astronomie, Mars, Kamera, Atmosféra, Marťan, Cizí planeta, Lander, Detailní snímek, Cizí svět, Oppo, Padák, První minuta, Přístroj, Skot, Zajímavý přístroj, Wallops flight facility, Aspire, Fitch, TRI, Digitální kamery na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

** Pentagon hodlá nahradit své lehké víceúčelové vrtulníky Bell OH-58 Kiowa ** Za tímto účelem vznikl modernizační program Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA) ** V rámci něj vyvíjí společnost Sikorsky Aircraft Corporation vrtulník Raider X

Stanislav Mihulka
HelikoptéryVojenstvíPrototyp
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy