NASA: „Pokud máme dopravit lidi na Mars dřív než Čína, potřebujeme kosmickou loď na jaderný pohon.“

Představitelé NASA tvrdí, že pokud se USA chtějí stát první zemí světa, která vyšle lidskou posádku na Mars, musí investovat do vývoje kosmických lodí na jaderný pohon.

Ty by umožnily realizovat cestu na rudou planetu za pouhé tři až čtyři měsíce – což je polovina času, který by tato cesta zabrala tradičním lodím využívajícím chemické palivo.

„Naši strategičtí konkurenti, včetně Číny, skutečně agresivně investují do celé řady vesmírných technologií včetně jaderné energie a pohonu, aby naplnili své ambice v oblasti trvalé lidské přítomnosti na Měsíci, stejně jako ve vědeckých misích na Mars a do hlubokého vesmíru,“ řekl Bhavya Lal z NASA během středečního zasedání podvýboru House Science, Space, and Tech.

Do roku 2033?

„Spojené státy se musí pohybovat rychlým tempem, aby si udržely konkurenceschopnost a zůstaly lídrem v globální vesmírné komunitě,“ dodal.

Kongres a NASA chtějí dostat lidi na Mars do roku 2033. Někteří odborníci – například Roger Myer, spolupředseda Committee on Space Nuclear Propulsion Technologies – však tento cíl považují za nedosažitelný.

Jak připomněla agentura Reuters, v roce 2033 hodlají vyrazit na rudou planetu právě Číňané. A podle Lala by se jim to skutečně mohlo podařit.

Diskuze (73) Další článek: Máma a táta na síti. Jak dětem vysvětlit základní pravidla bezpečnosti v Minecraftu

Témata článku: Technologie, Vesmír, NASA, Výzkum, USA, Mars, Čína, Energie, loď, Kosmická loď, Reuters, Pohon, Palivo, CinRecenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Procvičujete rádi slovní zásobu a chcete zapálit mozkové závity? Třeba bude tahle hříčka z českých luhů a hájů zrovna pro vás!

Ladislav Novák
Mobilní hryRecenze
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Marvel’s Avengers koncem listopadu konečně přinesou slíbený raid i Spider-Mana
Michal Maliarov
Marvel's AvengersAkce
Gaia zjistila, že většina malých galaxií kolem Mléčné dráhy dorazila nedávno

Gaia zjistila, že většina malých galaxií kolem Mléčné dráhy dorazila nedávno

** Dlouho jsme si mysleli, že trpasličí galaxie krouží po oběžných drahách kolem Mléčné dráhy už dlouhé miliardy let ** Nejspíš to ale byl omyl ** Vplývá to z nových analýz pohybů těchto galaxií, které bylo možné udělat díky datům shromážděným observatoří Gaia

Stanislav Mihulka
Astronomie
Skládačka i slider v jednom. Koncept hybridu od Samsungu ukazuje zajímavé spojení
Martin Miksa
Flexibilní displejSkládací displejPatent
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety