Mezinárodní vesmírná stanice | NASA

NASA posílá na Mezinárodní vesmírnou stanici záchod za půl miliardy korun

V noci na pátek 2. října odstartuje k Mezinárodní vesmírné stanici kosmická loď Cygnus NG-14 společnosti Northrop Grumman. Kromě zásob přiveze i jedno velmi důležité zařízení: záchod, jehož cena je 23 milionů dolarů, tedy v přepočtu přibližně 534 milionů korun, informuje web Interesting Engineering.

Půjde o celkově čtrnáctou misi kosmické lodi Cygnus, z toho ve třinácti případech byla cílem právě Mezinárodní vesmírná stanice. Na palubě ponese náklad o celkové hmotnosti 3458 kilogramů. Cygnus má vynést raketa Antares 230+ v pátek 2. října ve 3:38 našeho (středoevropského letního) času.

Start se záchodem na palubě

Přímý přenos startu můžete sledovat na Mall.tv v rámci pořadu Vesmírné starty s českým komentářem Dušana Majera. Startovat se bude z Mid-Atlantic Regional Spaceport Launch Pad v americké Virginii a dle NASA poslední předpověď počasí vypadá na 70 % příznivě.

Náklad bude zahrnovat zásoby pro posádku, potraviny a materiál pro vědecké experimenty. Hlavním lákadlem je nepochybně nový vesmírný záchod, který je oficiálně znám pod grandiózním názvem Universal Waste Management System (Univerzální systém pro nakládání s odpadem; UWMS).

UWMS nabídne astronautům větší pohodlí, zároveň je o 65 % menší a o 40 % lehčí než toaleta, která v současnosti slouží na palubě vesmírné stanice, vysvětluje NASA v tiskové zprávě hlavní výhody. Úpravy záchodu byly provedeny především na základě ohlasů astronautek, týkajících se snadného používání a pohodlí stávajícího řešení.

Když musí, tak musí

Aktuální provedení bylo kritizováno například za nepříjemné stehenní popruhy, které se používají k udržení osoby na míse ve stavu beztíže. Nový záchod nabízí účinnější systém recyklace a zpracování odpadu, který získává vodu pro další použití.

Záchody ve stavu beztíže používají k odvádění moči a výkalů z těla do vhodných nádob proudění vzduchu. Novinkou UWMS je automatické zahájení proudění vzduchu po zvednutí víka toalety, které má pomoci s eliminací zápachu. Ergonomický design vyžaduje méně čištění a údržby, díly odolné proti korozi pak snižují pravděpodobnost nutných oprav mimo stanovený harmonogram.

Lepší integrace s dalšími složkami vodního systému vesmírné stanice pomůže při recyklaci většího množství moči, kterou astronauti po její filtraci a dalším zpracování používají jako pitnou. Vtipně tento proces glosovala astronautka Jessica Meir: „Dnešní káva je i zítřejší kávou.“

Na ISS se recykluje asi 90 % všech kapalin na bázi vody, včetně moči nebo odpařeného potu. Celý systém funguje na principu pozemního koloběhu vody, jen je přizpůsoben podmínkám ve vesmíru. Pokud by vás zajímalo, co se děje s tuhým biologickým odpadem, pak vězte, že malá část se vrací na Zemi k vyhodnocení, ale většina se naloží do nákladní lodi, která shoří při návratu do zemské atmosféry.

Diskuze (15) Další článek: Ovládání pohybem ruky nad telefonem z Pixelů zmizelo. Google ale s technologií dál počítá

Témata článku: Technologie, Vesmír, Země, Mezinárodní vesmírná stanice, NASA, Káva, recyklace, Jessica Meir, Northrop Grumman, Dušan Majer, Kosmická loď, Odpad, Paluba, Antares, Virginie, Universal, Interesting Engineering, Astronaut, Cygnus, Moč, Záchod


Určitě si přečtěte

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 106

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 81

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 245

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 35

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141