NASA pozastavuje výstupy do vesmíru. Důvodem jsou problémy se skafandry

NASA dočasně pozastavila výstupy do vesmíru (extra-vehicular aktivity, EVA). Informovala o tom americká televizní síť CBS.

Důvodem je skutečnost, že helmy stávajících skafandrů (extra-vehicular mobility unit, EMU) se neustále plní přebytečnou vodou, což může ohrozit život astronautů.

„Takže nerealizujeme žádnou plánovanou EVA, dokud nebudeme mít příležitost skutečně řešit a vyloučit hlavní režimy selhání systému,“ řekla v úterý novinářům Dana Weigel z Johnson Space Center.

Absorpční vložky nepomohly

NASA po několika incidentech sice helmy vylepšila o jakési absorpční vložky, nicméně se zdá, že toto řešení není dostačující. Například v březnu astronautka Kayla Barron našla vodu v helmě Matthiase Maurera právě poté, co se její německý kolega vrátil z „vesmírné procházky“.

Zodpovědné autority nyní čekají na výsledky prohlídky Maurerova skafandru, který v červenci dorazí na Zemi na palubě nákladní lodi Dragon od SpaceX. Teprve potom rozhodnou, zda budoucí plánované výstupy povolí či nikoliv.

Weigel nicméně připustila, že dosud nebylo nalezeno nic neobvyklého. „Hledáme jakékoli zjevné známky kontaminace nebo znečištění nebo něčeho jiného, ​​co se mohlo dostat do našeho systému. Zatím to nevidíme,“ konstatovala.

Diskuze (3) Další článek: LEGO se klaní největším technologickým výhrám lidstva. Podívejte se, jak zpracovalo misi Apollo 11 a ISS

Témata článku: Vesmír, Země, SpaceX, Bezpečnost, NASA, Kosmonautika, Dragon, Skafandry, Výstup, CBS, Johnson Space Center, Skafandr, Matthias Maurer, Johnson Space centrum, Eva, Evo, Recent, Emu, Pro