NASA připouští, že v roce 2024 se lidé na Měsíc pravděpodobně nevrátí

NASA ve své nedávné zprávě připustila, že návrat lidí na Měsíc v roce 2024 je ohrožen. Upozornil na to The Guardian.

Dotyčná zpráva, kterou minulý týden vydal generální inspektor dotyčné kosmické agentury, objasňuje rozpočtové problémy spojené s realizací programu Artemis. Aby NASA „uskutečnila své lunární ambice ve zrychleném časovém hamonogramu“, musela by prý mezi roky 2021 a 2025 požadovat zhruba 28 miliard dolarů.

Už tak složitou situaci ještě více zkomplikovala pandemie COVID-19. Kvůli té muselo být počátkem roku zavřeno několik klíčových zařízení, které se podílejí na vývoji rakety Space Launch Systém (SLS).

Zpoždění, kam se podíváš

Zpoždění má ovšem i program Orion, v rámci nějž vzniká kosmická loď určená pro dopravu astronautů k Měsíci, Marsu a dalším vesmírným tělesům.

V důsledku toho musela být mj. odsunuta plánovaná výstavba stanice Gateway na orbitě Měsíce, která tak s největší pravděpodobností nebude dokončena včas.

Ve zprávě se nicméně uvádí i to, že se „silným, důsledným a trvalým vedením prezidenta, Kongresu a NASA, stejně jako stabilním a včasným financováním“ stále existuje šance, že mise se uskuteční v „jakýkoliv den blízký tomuto ambicióznímu cíli“.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (38) Další článek: Donald Trump přijde o své prezidentské profily na Facebooku a Twitteru, potvrzují sociální sítě

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,