NASA připravuje speciální zařízení pro uchovávání vzorků hornin z Marsu

NASA oznámila, že zřizuje zařízení speciálně určené pro uložení vzorků marsovských hornin shromážděných roverem Perseverance. Ty teoreticky mohou obsahovat důkazy o existenci mimozemského života.

Dotyčné zařízení vznikne v Johnson Space Center v Houstonu a bude se zaměřovat na co nejbezpečnější „přijímání a ošetřování“ tohoto extrémně vzácného geologického materiálu.

Jde o součást Mars Sample Receiving (MSR), tedy „nejkomplexnějšího projektu v oblasti robotických vesmírných letů, o jaký se lidstvo dosud pokusilo“.

Připomeňme, že vzorky bude muset na rudé planetě nejprve vyzvednout rover European Space Agency (ESA), který je zatím stále ve vývoji. Teprve potom je čeká dlouhá cesta na Zemi.

Předchozí plány NASA počítaly s tím, že se o jejich uložení postará U.S. Air Force, nicméně tato myšlenka se řadě vědců ani trochu nezamlouvá. Podle jejich názoru vojáci pro práci s potenciálními kontaminanty vesmírného původu nemají dostatečnou kvalifikaci.

„Myslím, že je velmi málo pravděpodobné, že na povrchu Marsu něco žije,“ konstatoval loni v květnu geolog Peter Doran z Louisiana State University. „Ale ta možnost tu je.“

Váš názor Další článek: NASA vybírá astronauty, kteří vyrazí na Měsíc. Rozhodnout mohou maličkosti

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,