Umělá inteligence | NASA | Exoplanety

NASA pustila do dat umělou inteligenci, našla rekordní planetární systém

  • NASA využila umělou inteligenci od Google k prohledání dat z kosmického dalekohledu Kepler
  • Objevila planetu u hvězdy Kepler-90
  • Jedná se o osmou planetu u této hvězdy

NASA na dnešní tiskové konferenci oznámila objev exoplanety pomoci neuronové sítě, která prohledala data z kosmického dalekohledu Kepler.

Rekordní systém Kepler-90

Kepler už dříve objevil u hvězdy Kepler-90 sedm planet s oběžnými dobami 7 až 331 dní a velikostí 1,2 až 11,3 Zemí. Nejvzdálenější z planet obíhá stejně daleko, jako obíhá Země okolo Slunce.

Neuronové síti se podařilo objevit osmou planetu s označením Kepler-90 i, která je o 30 % větší než Země a obíhá s periodou 14, 4 dní mezi druhou a třetí planetou.

Kepler-90 i se nachází příliš blízko ke své hvězdě, aby se na jejím povrchu mohly nacházet podmínky vhodné k životu.

S počtem osmi planet se Kepler-90 může rovnat sluneční soustavě, ale je to také rekord v počtu planet u jedné hvězdy, které byly objeveny tzv. tranzitní metodou.

Hvězdu Kepler-90 najdeme ve vzdálenosti 2 545 světelných let od nás v souhvězdí Draka a je o něco větší a hmotnější než Slunce. Velká vzdálenost a nižší jasnost hvězdy bohužel komplikují další výzkum tohoto početného planetárního systému.

Kromě Keplera-90 objevila neuronová síť také šestou planetu v systému Kepler-80.

Proč NASA využila neuronovou síť?

Kepler hledá exoplanety tranzitní metodou. Nevidí je, ale pozoruje nepatrné změny jasnosti hvězdy v době, kdy planeta přechází před hvězdou. Aby k přechodu (tranzitu) planety došlo, musí rovina její oběžné dráhy směřovat k nám, což vyžaduje velkou dávku štěstí. Dalekohled proto pozoruje desítky tisíc hvězd současně, což znamená obrovské množství dat.

Jasnost hvězd není konstantní. Mění se z mnoha důvodů a to mimo jiné kvůli aktivitě samotné hvězdy (hvězdné skvrny apod.).

Strojové učení použila NASA už dříve. Andrew Vanderburg (The University of Texas) a Christopher Shallue z Google se ale rozhodli, že zkusí na analýzu dat použít neuronovou síť.

Díky tomu mohli snížit práh detekce a objevit i menší planety. Podobný postup by přinesl také větší záplavu falešných poplachů. Umělá inteligence se ale dokáže učit, a tak míru falešných poplachů vědci udrželi v normě.

Kepler během své mise pozoroval 35 tisíc možných tranzitů exoplanet. Vědci vzali pro účely „tréninku“ neuronové sítě 15 tisíc tranzitů již potvrzených planet. Ve zkušebním vzorku pak neuronová síť správně identifikovala 96 % exoplanet, které dokázala odlišit od falešných poplachů.

Vědci se zaměřili zejména na 670 hvězd, které již hostily několik objevených exoplanet. Domnívali se, že právě u těchto hvězd bude šance na další objevy největší.

Objev Kepler-90 i ukazuje, že umělá inteligence může být pro hledání menších planet velmi užitečnou pomůckou.

Druhou Zemi Kepler nehledá

V příštím roce vyšle NASA do vesmíru družici TESS. Bude fungovat na stejném principu jako Kepler, ale zaměří se na jasné hvězdy po celé obloze. Cílem je najít planety u blízkých hvězd, které jsou vhodné k dalšímu výzkumu.

Kepler našel na 5000 kandidátů a přes 2500 potvrzených exoplanet. Hlavním cílem ale nebylo ani tak hledání „druhé Země“, ale spíše statistický výzkum. Kepler odpověděl na otázky typu: jak moc jsou exoplanety běžné, jaké typy exoplanet ve vesmíru existují apod.

Devět let práce a dvě mise

Kepler se vydal do vesmíru v březnu 2009. Obíhá okolo Slunce, ale s delší dobou oběhu než Země, od níž se tak postupně vzdaluje.

V současné době se nachází už 155 milionů km od nás. Do roku 2013 pozoroval jedno místo na obloze. V květnu 2013 se mu pokazil druhý ze čtyř setrvačníků, které se používají pro orientaci dalekohledu v prostoru.

Vědci vymysleli náhradní plán. Třetí setrvačník nahradil tlak slunečního záření a motory. Kepler v roce 2014 zahájil misi K2. Do hledáčku se mu dostaly i planety sluneční soustavy nebo asteroidy.

Jeho úkoly se rozrostly, ale u hledání exoplanet samozřejmě zůstal. V rámci mise K2 pozoruje jedno místo na obloze po dobu 80 dní, poté se musí pootočit.

Také mise K2 ale pomalu končí. Keplerovi dochází palivo. Na palubě už bude mít asi méně než „šálek kávy“ paliva – v tomto případě ale docela toxické kávy v podobě hydrazinu.

Zdroj: NASA

Diskuze (5) Další článek: Test Lenovo Yoga 920: úspěšný reparát prémiového překlápěče

Témata článku: Vesmír, Google, Země, Umělá inteligence, Výzkum, NASA, Astronomie, Exoplanety, Slunce, Neuronová síť, Strojové učení, Sluneční soustava, TESS, Dalekohledy, Inteligence, Drak, Objevená exoplaneta, Kepler, Užitečná pomůcka, Rovina, Příští rok, Sluneční záření, Podobný postup, Celá obloha, REK


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 53

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 108

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging