NASA rozhodla. Člověka dopraví na Měsíc Starship od SpaceX

  • NASA překvapivě vybrala jen jednoho dodavatele pro výrobu lunárního modulu (Human Landing System) programu Artemis.
  • Zakázku získala SpaceX se svou kosmickou lodí Starship.

První krok na povrch Měsíce od roku 1972 učiní astronauti z paluby kosmické lodě Starship. NASA vybrala SpaceX jako dodavatele „lunárního modulu“. 

Nový lunární modul vzniká pod názvem Human Landing System (HLS). Jeho úkolem nebude jen doprava astronautů z nízké oběžné dráhy Měsíce na jeho povrch a zpět, jako tomu bylo u Apolla. Posádka se bude na Měsíc vydávat ze stanice Gateway, která bude obíhat dál od Měsíce. Kromě přistávací a návratové části tak musí HLS zajistit také přeletovou fázi. 

Ve hře na dodání HLS byly tři firmy: Dynetics, SpaceX a Národní tým v čele Blue Origin, které dostaly na vývoj HLS celkem 967 milionů dolarů.

Rozdělení peněz pro vývoj HLS

NASA chtěla vybrat až dva vítěze už v únoru, ale rozhodnutí bylo odloženo. Zatímco Dynetics a Národní tým dodaly makety svých modulů, SpaceX už samotnou loď testuje.

SpaceX přizpůsobila cenu finanční realitě

Výběr SpaceX nebyl žádným překvapením, protože se o této možnosti spekulovalo celý páteční večer. Obecně je ale překvapením, že NASA vybrala jen jednu firmu. Očekávalo se, že vítězové budou dva, aby NASA v projektu udržela konkurenci – podobně postupuje třeba při pilotovaných i zásobovacích letech k ISS. 

Podle Christiana Davenporta z The Washington Post nabídla SpaceX vývoj HLS za 2,9 miliard dolarů, což má být hluboko pod požadavky ostatních dvou firem. 

V dokumentu, který měl The Washington Post k dispozici, NASA uvedla, že chtěla „zachovat konkurenční prostředí v této fázi programu HLS“, avšak rozpočet NASA na současný fiskální rok nepodporoval hodnotu ani jednoho kontraktu. 

Kongres dal v prosinci na vývoj HLS v rámci aktuální fiskálního roku 850 milionů dolarů, což je na míle vzdálené požadavku ve výši 3,2 miliard dolarů.

Výsledkem bylo, že SpaceX aktualizovala svůj splátkový kalendář tak, aby se vešel do „současného rozpočtu NASA“. Není zřejmé, kde SpaceX ušetřila, ale vzhledem k tomu, že Starship vyvíjí bez ohledu na Artemis, má poněkud větší manévrovací prostor než Blue Origin a Dynetics.

Trumpova administrativa počítala s přistáním člověka na Měsíci v roce 2024. V poslední době je ale NASA opatrnější a mluví jen o přistání v co nejdřívějším termínu (SpaceX to chce v roce 2024 stihnout).

Letos nebo na začátku příštího roku má proběhnout první start rakety SLS. O dva roky později astronauti v Orionu obletí Měsíc. 

NASA na tiskové konferenci potvrdila, že před vysláním lidské posádky bude muset Starship přistát na Měsíci bez lidí a demonstrovat tak své schopnosti. 

Dohoda mezi NASA a SpaceX bude platná jen pro jedno přistání bez posádky a jedno s posádkou. Další mise na povrch by tak mohly v budoucnu obstarat i jiné firmy. 

Nahoru v Orionu

Přestože má být Starship schopna dopravovat lidi ze Země do vesmíru, předpokládá se, že při misích Artemis by měla plnit jen roli HLS. Astronauti odstartují pomoci rakety SLS v lodi Orion. V kosmické lodi doletí ke stanici Gateway na oběžné dráze Měsíce, kde se přemístí do HLS a přistanou na povrchu Měsíce. Návrat bude probíhat v opačném pořadí. 

V případě prvního letu ale nejspíše nebude Gateway hotová. Loď Orion se tak na oběžné dráze Měsíce spojí přímo se Starship, což NASA i potvrdila ve svém dnešním prohlášení

SpaceX začíná v programu Artemis dominovat

SpaceX hraje v programu Artemis stále větší roli. Kromě HLS už v únoru získala zakázku na vynesení prvních dvou modulů Gateway (poletí společně) raketou Falcon Heavy v hodnotě 331 milionů dolarů.

Stejná raketa bude vynášet loď Dragon XL (také od SpaceX) se zásobami pro Gateway.

Před pár dny pak firma Astrobitic oznámila, že Falcon Heavy vynese lander firmy s roverem VIPER pro hledání ledu v oblasti měsíčního pólu. Jedná se o projekt v rámci programu CLPS, který je součástí Artemis.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2021
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (100) Další článek: Co vy na to: Windows 10X masově úspěšné nebudou, své uživatele si ale zřejmě najdou

Témata článku: Vesmír, SpaceX, NASA, Artemis, Země, Měsíc, Orion, Starship, Falcon Heavy, Gateway, HLS, Apollo, Blue Origin, CLPS, Kosmická loď, Viper, Lunární modul, Raptor, Human Landing System, Vynesení, Modul, Dragon XL, Value, Dynetic, DyneticsSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

V prodeji je celá řada herních konzolí a za posledních několik let jich dokonce několik přibylo. Plánujete nákup? Pomůžeme vám s výběrem!

Michal Maliarov
Konzole
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Vývoj AR her přenechá jiným. Niantic piluje platformu Lightship a navrch přidá sociální modul Campfire

Vývoj AR her přenechá jiným. Niantic piluje platformu Lightship a navrch přidá sociální modul Campfire

** Dvě neúspěšné AR hry znamenají změnu strategie ** Niantic piluje platformu Lightship, kterou nabídne ostatním ** Navrch přidá sociální modul Campfire, a to pro Ingress i Pokémon Go

Martin Chroust
NianticRozšířená realitaMobilní hry
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Capcom slaví výročí Dragon
Michal Maliarov
Dragon's DogmaCapcomRPG