NASA rozhodla, že Vesmírný dalekohled Jamese Webba nepřejmenuje. Jedna astronomka na protest rezignovala

Jak jsme vás již informovali, před několika měsíci vznikla petice požadující přejmenování Vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST). Jedním z důvodů je skutečnost, že Webb – bývalý administrátor NASA – svého času figuroval v Lavender Scare, tedy kampani, během které americká vláda ze svých řad hromadně propouštěla homosexuály.

Minulý měsíc NASA bez dalších podrobností oznámila, že se touto záležitostí důkladně zabývala a nenalezla pro přejmenování žádný důvod.

Tento závěr se ovšem ani trochu nelíbí astronomce Lucianne Walkowicz. Ta se nyní na protest rozhodla odstoupit ze své funkce poradkyně jmenované kosmické agentury a vyšetřování označila za „falešné“.

„Z této volby je zřejmé, že jakékoli sliby transparentnosti a důkladnosti byly ve skutečnosti lži,“ napsala mj. ve svém otevřeném dopise.

Walkowicz  podle svých vlastních slov nikdy nebyla tak optimistická, aby si myslela, že NASA naslouchá kritice a následně jedná. Navzdory tomu prý však stále cítí, že stojí za to v tomto boji pokračovat. Proto vědeckou komunitu vyzvala, aby současné jméno teleskopu nepoužívala.

Pro úplnost dodejme, že výše zmíněnou petici podepsalo více než 1200 profesionálních i amatérských astronomů.

Diskuze (54) Další článek: Kalifornie je přísnější než EU. Zakazuje benzínové sekačky a zahradní techniku se spalovacím motorem

Témata článku: NASA, Astronomie, Dalekohledy, Vláda, Teleskop Jamese Webba, JWST, James Webb, Webbův teleskop, Astronomka, Vesmírný, Vesmírný dalekohled, Protest, Petice, Dalekohled, Dalekohled James Webb, Webb, Dalekohledy na Heureka.czJaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Letošní sezóna se pomalu blíží ke konci. Pár velkých titulů nás ještě čeká začátkem měsíce, ale v období Vánoc nás čeká chvíle klidu.

Martin Nahodil
Agenda
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě