NASA schválila cestu vesmírných turistů na Mezinárodní vesmírnou stanici

NASA oficiálně dala zelenou misi společností SpaceX a Axiom Space, v rámci níž vesmírní turisté vyrazí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Start je předběžně naplánovaný na 30. března.

První posádku budou tvořit následující čtyři jedinci: Michael López-Alegría, Larry Connor, Mark Pathy a Eytan Stibbe. Zkušenosti s letem do kosmu má pouze bývalý astronaut López-Alegría, který byl proto jmenován velitelem.

Není žádným tajemstvím, že pokud jde o vstup soukromých osob na ISS, NASA byla mnohem zdrženlivější než ruský Roskosmos. Teprve v roce 2019 se rozhodla svůj postoj změnit, což by mělo umožnit více komerčních aktivit na oběžné dráze Země.

Dosud se tak na ISS podívalo pouze několik turistů jako například americký inženýr Dennis Tito či japonský miliardář Júsaku Maezawa a jeho asistent Yozo Hirano (všichni jmenovaní cestovali právě v ruských raketách).

Pro úplnost dodejme, že NASA rovněž Axiomu schválila druhou misi stejného typu, která by měla proběhnout buď ještě letos, nebo začátkem příštího roku.

Diskuze (1) Další článek: Recenze kancelářského balíku OnlyOffice 7. Dobrá a bezplatná alternativa pro nenáročné

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,