NASA se chce znovu pokusit kontaktovat mimozemšťany. Vyšle binární zprávu s 204 tisíci bity informací

Americký Národní úřad pro vesmír a letectví (NASA) nevzdává pokusy o kontaktování případného mimozemského života. Skupina jeho vědců plánuje vyslat do středu Mléčné dráhy novou zprávu s balíčkem informací, které mají druhé straně přiblížit, jak život na Zemi vypadá. Soubor bude zahrnovat mimo jiné ilustrace lidských těl, popis DNA či jejích základních stavebních prvků.

Projekt dostal název Beacon in the Galaxy a jeho detaily jsou popsány ve studii, kterou vědci zveřejnili v dubnu. V centru celé snahy bude nová zpráva zapsaná v binárním kódu, která bude odeslána přes radiové vlny daleko do Mléčné dráhy v naději, že se ji podaří zachytit předpokládanému mimozemskému životu. 

„Ačkoliv koncept matematiky v lidském pojetí je pro mimozemskou inteligenci potenciálně nerozpoznatelný, binární řeč je pravděpodobně univerzální napříč všemi inteligencemi. Binární forma matematiky je jednodušší, protože zahrnuje jen dva protichůdné stavy: nula a jednička, ano nebo ne, černá nebo bílá, hmota nebo prázdný vesmír,“ vysvětlují vědci ve studii, proč se rozhodli pro tuto formu. 

Úspěch prvního vzkazu se dlouho nedozvíme

Že binární kód je to tyto účely nejlepší, panuje shoda už dlouho. První podobná zpráva byla odeslána v roce 1974 z radioteleskopu Arebico v Portoriku do hvězdokupy M33. Nikdo se opětovně zatím neozval, ale ani nemohl – vzkaz ještě do místa určení nedorazil, byť uplynulo 48 let. A pokud se zdejší hypotetická civilizace ozve, bude znovu trvat velmi dlouho, než se to dozvíme. Konkrétně to bude někdy po roce 46 000 našeho letopočtu.

V mezičase se proto zkouší i jiná místa a odesílané zprávy se průběžně vylepšují, aby poskytly co nejlepší obrázek o životě na Zemi. Vzkaz popsaný v Beacon in the Galaxy má být zatím nejlepší a obsáhlejší. Jak informace putují, ztrácí se jejich kvalita a panují obavy, že zpráva vyslaná z Arebica cestou do cílové destinace zdegraduje tak, že už nebude srozumitelná, obsahuje jen 1679 bitů informací.

Popis DNA, lidských těl i Sluneční soustavy

Nová zpráva tak má 204 tisíc bitů informací. Jsou v ní popsány základní biochemické komponenty života na Zemi, například je zde obrazové znázornění vodíku, nejběžnějšího prvku ve vesmíru, který společně s héliem „mimozemské inteligentní civilizace jistě musí znát“, uvádí vědci. 

Je zde také ilustrace DNA, ke které je přidán popis čtyř jejích strukturních prvků - adenosinu, guanosinu, cytidinu a thymidinu. Nechybí ani vyobrazení nahého ženského a mužského těla s ukazateli směru, aby bylo jasno, co je horní část ilustrace a co dolní. Podle autorů je tohle jedna z nejdůležitějších částí celé zprávy, protože příjemci budou jistě zvědaví, jak fyzická forma života u nás vypadá.

Vložena je rovněž adresa Sluneční soustavy, kdyby druhá strana měla zájem nás navštívit nebo sama kontaktovat. I v obrázkové formě – ilustrace zobrazuje Slunce a planety v naší soustavě a na Zemi míří šipka. Připojeno je také detailnější zobrazení naši planety s kontinenty, nicméně vědci podotýkají, že tato informace cizí inteligenci možná příliš platná nebude.

Zatím není potvrzeno, že zpráva skutečně bude odeslána, jde o pouhý návrh. Dříve se světovým vládám do kontaktování potenciálního mimozemského života chtělo více, od té doby jsme ale nezískali žádný důkaz, který by potvrzoval přítomnost další inteligence. Navíc přibývají názory, že podobné snahy mohou být riskantní. Autoři studie proto přiznávají, že před odesláním bude muset proběhnout veřejná diskuze.

Diskuze (21) Další článek: Že jsou nové herní konzole drahé? Nákup starší generace není vůbec špatný nápad. Radíme, na co si dát pozor

Témata článku: Vesmír, NASA, Země, Mimozemský život, Slunce, Sluneční soustava, Komunikace, Mimozemšťané, Bit, Vědec, Ilustrace, Beacon, Portoriko, Nová zpráva, Mléčná dráha, Inteligence, Lidské těloSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Zaklínač 4 je již v před-produkční fázi vývoje, oznamuje CD Projekt

Zaklínač 4 je již v před-produkční fázi vývoje, oznamuje CD Projekt

Vývoj dalšího dílu fantasy ságy zdárně pokračuje kupředu.

Michal Maliarov
ZaklínačCD Projekt REDNext-gen
Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Zdražení se na nás valí ze všech stran a nejvíce se týká energií. Ať už je to plyn, pohonné hmoty, nebo elektřina. Z těchto tří můžete nejvíce zahýbat právě s elektřinou, a to investicí do fotovoltaické elektrárny. Podívejme se objektivním pohledem, pro koho je vhodná, a komu se naopak vůbec nevyplatí.

Jiří Kuruc
EnergetikaFotovoltaika
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Microsoft připravuje nejmenší Xbox. Tzv. Keystone bude sloužit pouze pro streamování her

Microsoft připravuje nejmenší Xbox. Tzv. Keystone bude sloužit pouze pro streamování her

Nejlevnější Xbox rozhodně nebude klasickou herní konzolí

Lukáš Václavík
Xbox Game PassXboxMicrosoft