NASA se nelíbí obří 5G satelity. Mohly by prý způsobit pohromu

NASA se poprvé vyjádřila k problematice obřích satelitů, které výhledově chtějí vypouštět různé soukromé společnosti. A její názor je jasný: může to být pohroma.

Například Avellan Space Technology & Science (AST & Science) plánuje zprovoznit zhruba 240 takových satelitů. Ty by měly poskytovat službu 4G a půjde-li vše podle plánu, později i 5G.

NASA ve svém prohlášení uvádí, že vzhledem ke svým rozměrům mají tato zařízení potenciál způsobit tisíce kolizí ročně. A to navzdory tomu, že AST & Science chce udělat vše pro to, aby tomu zabránila.

Nepřijatelně vysoké riziko

Podle serveru Ars Technica odborníky z jmenované kosmické agentury děsí také skutečnost, že AST & Science s projektem podobného rozsahu nemá žádné zkušenosti. V důsledku toho by prý mohlo selhat až 10 % satelitů, což by vytvořilo „nepřijatelně vysoké riziko katastrofické srážky“.

Hlavní problém spočívá v tom, že pro vysílání 4G a připadně i 5G signálů jsou zapotřebí masivní antény o velikosti až 900 metrů čtverečních.

Když k tomu přidáme skutečnost, že by se tato monstra měla nacházet poblíž jiných satelitů, nelze se výše zmíněným obavám divit.

5G

5G je označení pro pátou generaci mobilních sítí. Navazuje na sítě čtvrté generace označované 4G, které překonává zejména co se týče zvýšení přenosové rychlosti, snížení odezvy a zvýšení počtu obsluhovaných zařízení. Přečtěte si podrobný článek o 5G

Mohlo by vás také zajímat: Wi-Fi, připojení k inernetu, IoT

Diskuze (61) Další článek: Zyxel Nebula: Do cloudu se kvůli pandemii postupně stěhují i routery a AP

Témata článku: Technologie, Vesmír, 5G, Bezpečnost, NASA, Satelit, Pohroma, Ars Technica, Science, Satelitní komplety na Heureka.czNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify