NASA se potýká s nedostatkem astronautů. Má jich třikrát méně než v roce 2000

NASA se potýká s nedostatkem astronautů. Plyne to ze zprávy, kterou nedávno zveřejnil její Úřad generálního inspektora.

Jmenovaná kosmická agentura v současné době disponuje pouze 44 astronauty. Pro srovnání: před 22 lety jich měla 150. Na nadcházející roky je přitom naplánovaná řada ambiciózních misí, které zahrnují například návrat člověka na Měsíc.

„Agentura nemusí mít k dispozici dostatečný počet dalších astronautů po případ neočekávaného snížení a přeřazení členů posádky nebo pozemní role, jako je zapojení do vývoje programu, personální obsazení vedoucích a styčných pozic v Astronaut Office či obsazení pozic tiskových mluvčích agentury“ uvádí mj. výše zmíněná zpráva.

„Ve světle rozšiřujících se možností vesmírných letů očekávaných pro mise Artemis může být sbor v budoucnu ohrožen nesprávným uspořádáním, což povede k rušivým reorganizacím posádky nebo zpoždění mise,“ pokračuje.

Hlavním důvodem tohoto neutěšeného stavu je skutečnost, že mezi roky 2004 a 2012 odešlo mnoho astronautů do důchodu. NASA však již pracuje na řešení: např. minulý měsíc představila 10 nových kandidátů na danou pozici. Ti v lednu zahájili speciální dvouletý výcvik.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (10) Další článek: 10 asteroidů, které v roce 2022 nejtěsněji minou Zemi. Tři se dostanou blíž než Měsíc

Témata článku: , , , , , , , , , , ,