NASA | Skafandry

NASA stárnou a docházejí skafandry, nové jsou v nedohlednu

  • NASA pro výstupy používá skafandry z dob raketoplánů
  • Část skafandrů byla zničena při nehodách, další jsou nepoužitelné
  • Není jasné, zda se nové skafandry stihnou vyzkoušet než skončí ISS

Nedávna zpráva Úřadu hlavního inspektora NASA varovala před současnou situací v oblasti skafandrů.

NASA v současné době používá pouze jeden druh skafandrů s názvem Extravehicular Mobility Units (EMUs). Používají se pro výstupy do otevřeného kosmu na Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Na vesmírném komplexu jsou ještě jedny skafandry a to ruské.

V případě kosmických obleků NASA ale nastává problém. Ty současné jsou už velmi staré, docházejí a nové jsou v nedohlednu.

Pět skafandrů bylo zničeno při nehodách

NASA měla původně celkem 18 kusů EMU. Dnes už jich je pouze 11. Čtyři jsou na ISS, sedm je na Zemi v různé fázi renovace a údržby. Dva z těchto sedmi skafandrů jsou určené pouze k použití na Zemi.

Kam se podělo zbývajících sedm z původních osmnácti? O dva přišla NASA v roce 1986 při nehodě raketoplánu Challenger, o další dva pak v roce 2003 při nehodě raketoplánu Columbia. Pátý skafandr byl zničen při explozi rakety Falcon 9 s lodí Dragon v červnu 2015. Šestý skafandr byl zničen při testech na Zemi v roce 1980 a jeden je prototypem, který nikdy neměl letět.

Složitější údržba

EMU byl původně určen pro mise raketoplánu. Proces údržby tak byl nastaven velmi jednoduchým způsobem – po každém letu raketoplánu se skafandry mohly zkontrolovat a opravit.

Raketoplány ale dolétaly, skafandry jsou na ISS a dostat je zpět na Zemi je velmi obtížné. NASA má nyní jen jednu možnost a to v podobě bezpilotního Dragonu od SpaceX.

Skafandr by se měl dostat na Zemi každých šest let nebo po 25 výstupech do kosmu (podle toho, co nastane dříve).

Vyrobit nové EMU by bylo mimořádně nákladné. NASA potřebuje vyvinout nové a modernější skafandry, které budou využity pro nové účely a mise.

Nevíme, jak má vypadat

V posledních třech letech probíhaly tři programy pro vývoj skafandrů. V roce 2009 byla například podepsána smlouva se společností Oceaneering International, Inc. v hodnotě 148 milionů dolarů na vývoj skafandru pro program Constellation. Přišel Obama, program Constellation zrušil, ale vývoj skafandrů z nějakého důvodu pokračovat až do ledna 2016 a stál 135 milionů dolarů.

Kromě toho se pracuje na skafandrech pro kosmickou loď Orion. Od roku 2012 to stálo zatím 12 milionů.

V neposlední řadě od roku 2007 probíhá projekt „Pokročilých kosmických obleků“. Zatím stál 51 milionů dolarů. Technologie má být využitelná ve všech možných destinacích – Mars, cislunární prostor, marsovské měsíce apod.

Jedním z hlavních problémů vývoje skafandru je neexistence stabilního a jednoznačného cíle, k němuž by NASA směřovala. Pokud chcete vyvíjet skafandr, potřebujete na začátku vědět, k čemu bude používán. Od toho se pak odvíjí podoba skafandru.

Různé způsoby využití vyžadují různé koncepce a podobu skafandrů. Liší se mobilita, teploty, záření atd. Vrátí se NASA na Měsíc? Poletí se na Mars? Na měsíce Marsu? Cíle a vize NASA se ale mění společně se střídáním osazenstva Bílého domu.

NASA se točí v kruhu

V současné době není žádný vývoj v takové fázi, aby mohl být v nejbližší době použitelný v kosmu. Je přitom logické a vhodné, aby byl nový skafandr pro „budoucí výzvy“ vyzkoušen na ISS. Podle současného scénáře by měla ISS skončit v roce 2024. Do té doby nejspíše skafandr k dispozici nebude.

NASA ovšem doufá, že stanice zůstane na oběžné dráze i po roce 2024 a bude tak mít více času na vývoj nového skafandru. Vydrží ale do té doby současné EMU?

Naplánované výstupy do kosmu v dalších letech

  • 2017: 2x (květen, říjen nebo listopad)
  • 2018: 3x
  • 2019: 6x
  • 2020: 6x

Zdroj: Zpráva hlavního inspektora (pdf)

Diskuze (10) Další článek: Podívejte se, co dokáže inkoust a voda! Takové efekty nevykouzlí ani počítač

Témata článku: Vesmír, SpaceX, Země, Raketa, Mezinárodní vesmírná stanice, Mars, Raketoplány, NASA, Měsíc, Zajímavosti, Falcon, Skafandry, Columbia, Kosmická loď, Kosmos, Raketoplán, Columbium, Raketoplán Columbia, ISS, Výstup, Oblek, Dragon, STS, Současná doba, Současná situace


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 126

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 75

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 158

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110